בגלל שורת מחדלי אבטחה: ראש השירות החשאי בארצות הברית התפטרה

אחרי מספר אירועים חמורים שכללו חדירה של אדם חמוש בסכין לתוך הבית הלבן ומאבטח חמוש באקדח ששהה עם הנשיא אובמה במעלית, בניגוד לנהלים, הודיעה ג'וליה פירסון על פרישתה מתפקידה

התפטרה. ג'וליה פירסון (רויטרס)

ראש השירות החשאי של ארצות הברית, ג'וליה פירסון, הודיעה הערב (רביעי) כי היא מתפטרת מתפקידה. ההודעה הדרמטית באה אחרי שורת מחדלי אבטחה שנחשפו. היא תוחלף על ידי ג'וזף קלנסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר בתדרוך עיתונאים כי "הנשיא אובמה הגיע למסקנה שדרושה מנהיגות חדשה לשירות החשאי". מוקדם יותר היום פורסם כי אדם חמוש, עובד חברת אבטחה שהורשע בעבר בתקיפה, הצליח לנסוע באחרונה במעלית עם לא אחר מאשר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. האירוע החריג התרחש ב-16 בספטמבר כשהנשיא האמריקני ביקר במרכז לפיקוח על התפשטות ומניעת מחלות באטלנטה.

האירוע נחשף כמה שעות לאחר שפירסון נחקרה על ידי ועדת הקונגרס על מחדל אבטחה אחר בבית הלבן, שבו הצליח אדם חמוש בסכין לחדור למתחם הנשיאותי. פירסון התנצלה על המקרה והתחייבה כי אירועים נוספים מסוג זה לא יקרו לעולם. במשרדה אישרו שהנשיא אכן שהה במעלית עם האיש החמוש, אך לא הרחיבו על המקרה.

נסע עם אדם חמוש במעלית. אובמה (AP)

האירוע עורר סערה בארה"ב מאחר והוא נוגד את חוקי האבטחה הנוקשים על הנשיא, שלפיהם אסור לאדם חמוש לשהות ליד האיש החזק בעולם במתחם כה קטן וסגור כמו מעלית. על פי הפרסומים בתקשורת האמריקנית, הנשיא אובמה כלל לא עודכן על התקרית, וגם לא חברי הקונגרס - ככל הנראה לשמחתה של פירסון שנחקרה על ידם.

החשד נגד עובד חברת האבטחה עלה לאחר שהוא סירב להפסיק את פעולת המצלמה בטלפון הנייד שברשותו שתיעדה את הנשיא במעלית הצפופה. מיד לאחר יציאתו של אובמה, אנשי השירות החשאי נשארו וחקרו את האיש, ששמו טרם פורסם. בהמשך אף ביצעו חקירה שבדקה את עברו ומצאו שהורשע בתקיפה.

המחליף - ג'וזף קלנסי (AP)

על פי "וושינגטון פוסט", אותו אדם בעל רקע פלילי, שעמד חמוש סנטימטרים ספורים מהנשיא, פוטר מיד מתפקידו וכלי הנשק שהחזיק נלקח ממנו. לא ברור כיצד המקרה ישפיע על אנשי השירות החשאי, אך סביר להניח שהשמירה על הנשיא תתהדק בתקופה הקרוב בעקבות ריבוי המקרים המטרידים.