בייג'ין חוגגת - הונג קונג מפגינה

סין מציינת היום 65 שנים להיווסדה של הרפובליקה העממית, תחת צל המטריות של ההפגנות בהונג קונג. המנהיגים בבייג'ין משיקים כוסות שמפניה, משתהים על הסדר המופתי של החיילים בחגיגות בכיכר טיאננמן, אבל זוכרים את האירועים מאותה הכיכר ב-1989, וחוששים שהמחאות בהונג קונג יגלשו למחוזות נוספים

כשבהונג קונג מתארגנים להפגנה הגדולה ביותר מאז תחילת גל המחאות האחרון, בכיכר טיאננמן בבייג'ין נערך הבוקר (רביעי) טקס הנפת הדגל המסורתי, בתחילת יום חגה של המפלגה הקומוניסטית. הטקס מציין את פתיחת החגיגות ליום השנה ה-65 להיווסדה של הרפובליקה העממית של סין. מול בניין הממשל בהונג קונג נאספים כמה עשרות אלפים, ובכיכר המרכזית של בייג'ין, לפחות מאה אלף אזרחי הרפובליקה, מנהיגי מפלגה ואנשי צבא התרכזו לראות בשעות הבוקר המוקדמות את הדגל האדום הסיני הענק מונף בדרמטיות. עשרות מליונים ראו את הטקס בשידור ישיר בטלוויזיה הסינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרדי המפלגה טוענים שההפגנות בהונג קונג לא חוקיות, שעשרות האלפים שחוסמים את רחובות הונג קונג, את מרכז העסקים והממשל, עוברים על החוק. חלק מהמפגינים שהחלו את גל המחאה לפני עשרה ימים נמצאים במעצר כבר חמישה ימים, והם הפכו לגיבורי ההפגנות, בהן דורשים המוחים מסין לא לפקח על המועמדים להנהגת הונג קונג בבחירות שיערכו ב-2017.

על פי סוכנויות הידיעות, בין כוסות השמפניה שהושקו הבוקר בבייג'ין, מנהיגי המפלגה, ביניהם קשי ג'ינגפינג, מודאגים שהקריאה למהלכים דמוקרטים תגלוש גם למחוזות נוספים בסין. בייג'ין חסמה את הכניסה לאתרי אינטרנט ורשתות חברתיות בהונג קונג, ותושבי בייג'ין או שנחאי לא תמיד מקבלים את המידע על מה שנעשה בעיר. התקשורת הסינית לא מדווחת בפירוט או בכלל על האירועים, בעוד התקשורת הבינלאומית מתרכזת בהפגנות במהלך חמשת הימים האחרונים ללא הפסקה.

המהומות בהונג קונג, השבוע (AP)

בתחילת גל ההפגנות, התנועה ל"כיבוש" המרכז המסחרי של הונג קונג קראה להפגנת מיליון בראשון לחודש אוקטובר (היום). נכון לשעות הצהריים, אלפים כבר הופיעו, עם המטריות בידיהם, ומולם מאות שוטרים שבינתיים שומרים על איפוק. בתקשורת העולמית טוענים שכבר עכשיו המחאות בהונג קונג הן האתגר הרציני ביותר שאתו התמודד הממשל הסיני מאז אירועי כיכר טיננמן ב-1989, שגם בהם התקהלו המונים בדרישה לדמוקרטיה.