בשל תקלה: רכב חלל רוסי עומד להתרסק בכדור הארץ

חללית שהייתה בדרכה אל תחנת החלל הבינלאומית איבדה שליטה זמן קצר לאחר שנכנסה אל מסלולה - והחלה להסתחרר באופן בלתי רצוני. "אם הרוסים לא ישיגו שליטה בקרוב, היא תתרסק על כדור הארץ בעשרת הימים הקרובים", מזהיר בכיר בסוכנות החלל האירופית

"עובדים על פתרון של נחיתה במים"

רכב חלל רוסי נותר מרחף סביב כדור הארץ לאחר שתקלה מנעה ממנו להגיע אל תחנת החלל הבינלאומית - וכעת הוא עלול להתרסק. "אם הרוסים לא ישיגו שליטה על החללית בקרוב, רכב החלל יתרסק לתוך כדור הארץ בעשרת הימים הבאים", מזהיר תומס רייטר, אחד המנהלים בסוכנות החלל האירופית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החללית איבדה את השליטה זמן קצר לאחר שהגיעה למסלולה אמש, והחלה להסתחרר באופן בלתי רצוני. בקרי הטיסה טרם הצליחו ליצור קשר עם רכב החלל כשעבר מעל תחנות הקרקע ברוסיה. "נחיתה בטוחה בתחנת החלל הבינלאומית אינה אפשרית בשלב זה, אנחנו עובדים על אופציות של נחיתה במים", אמר איגור קומרוב, ראש סוכנות החלל הרוסית שאמורה לצאת בהצהרה רשמית בשעות הקרובות.

הדאגה המרכזית היא שהרכב ייפול חזרה לכדור הארץ במסלול שאינו ניתן לשליטה, וחלקים ממנו יתפרקו ויתרסקו על הקרקע. עם זאת מסבירים בסוכנות החלל הרוסית כי הסכנה לפגיעה בחיי אדם היא נמוכה, מאחר שיותר משני שליש של שטח כדור הארץ מכוסה במים, ורק 3% מכלל שטח זה מאוכלס בצפיפות.

רכב החלל משמש בדרך כלל לנשיאת מזון, מים, דלק ומוצרי אספקה נוספים לתחנת החלל. מרגע שפרק את תכולתו, הוא מתוכנן לחזור חזרה לכדור הארץ באזור האוקיינוס השקט, בכדי להבטיח שאם חלקים מסוימים ממנו יתפרקו במהלך הכניסה לאטמוספירה הם ינחתו בתוכו.