לראשונה: בריטניה תקפה מטרות דאע"ש בעירק

שר ההגנה הבריטי הודיע כי מטוסי קרב בריטיים תקפו לראשונה את מטרות דאע"ש בעירק. המטוסים זיהו עמדת נשק כבד וטנדר חמוש של ארגון הטרור – ותקפו אותם. בתוך כך, האירנים סבורים כי מדינות הקואליציה הלוחמות באסלאם הקיצוני לא יעברו לפעולה קרקעית בסוריה, בעקבות הכשלון בעירק ובאפגניסטן

ארכיון (רויטרס)

הבריטים הצטרפו רשמית למערכה: סוכנויות הידיעות מדווחות כי מטוסי קרב בריטיים החלו לתקוף מטרות של ארגון דאע"ש בעירק, זאת לאחר שהפרלמנט הבריטי אישר לבצע פעולות לחימה נגד ארגון הטרור בסוף השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מטוסי הקרב הבריטיים זיהו ותקפו עמדת נשק כבד שסיכנה את הכוחות הכורדים, ולאחר מכן הם אף תקפו טנדר חמוש של דאע"ש באותו אזור", אמר הערב (שלישי) שר ההגנה הבריטי מייקל פאלון ל-BBC. "שני מטוסי הטורנדו חזרו בשלום לבסיסם ושתי ההתקפות הסתיימו בהצלחה".

בכך מצטרפת בריטניה באופן רשמי כחברה פעילה לקואליציה הבינלאומית שבראשה עומדת ארה"ב. הנשיא האמריקני אובמה הצליח לגייס בשבועות האחרונים עשרות מדינות, כולל מדינות ערב, לפעול נגד ארגון הטרור האכזרי.‎

הצטרף לאובמה. קמרון (AP)

בתוך כך, טוען היום הבכיר האירני, עלי שמחאני, כי הוא מצפה שמדינות הקואליציה נגד דאע"ש, ובראשן ארצות הברית, יסתפקו בתקיפות אוויריות ולא יבצעו מתקפה קרקעית בסוריה. "אין כוונה להתערב קרקעית כיוון שהם נכשלו בעירק ובאפגניסטן", אמר שמחאני, מנהל המועצה העליונה של אירן לביטחון לאומי. "אנו מתנגדים לכל התערבות זרה של מדינות הקואליציה באזור הזה".

מזה שבועות ארה"ב תוקפת מהאוויר מטרות של "ארגון המדינה האסלאמית" בעירק והשבוע הרחיב הממשל האמריקני את התקיפות גם למטרות בסוריה. הנשיא גם ביקש וקיבל את אישור הקונגרס לחמש ולאמן קבוצות מורדים בסוריה שילחמו בדאע"ש על אדמת המדינה.

אובמה: "המעטנו בערכו של דאע"ש"

בתחילת השבוע, הודה נשיא ארה"ב ברק אובמה בריאיון לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS, כי ארצו לא העריכה נכונה את עלייתו של "ארגון המדינה האסלאמית" בעירק ובסוריה ואת יכולותיו של צבא עירק להדוף את דאע"ש.

המראיין סטיב קרופט ביקש מהנשיא להתייחס לדבריו של ראש שירותי המודיעין ג'יימס קלאפר, שטען כי ארה"ב לא רק שהמעיטה בהערכת יכולותיו של דאע"ש, אלא גם העריכה יתר על המידה את יכולות צבא עירק להילחם בקבוצה הקיצונית. "זה נכון", אישר אובמה, "זה לגמרי נכון".

"קלאפר הודה בכך שאני חושב שהם המעיטו בערכו של המצב בסוריה", אמר הנשיא והאשים כי חוסר היציבות של מלחמת האזרחים בסוריה נוצר כתוצאה מהמרחב שניתן לקיצונים כדי לשגשג".

נשיא ארה"ב ניתח את המצב שיצר את התחזקות הארגון שלא הוערכה נכונה והסביר: "בסופו של דבר מה שקרה עם דאע"ש היה, שהיה לך את אל-קאעידה בעירק, שהיתה קבוצה אכזרית, אבל המארינס שלנו בעזרת השבטים הסונים הצליחו לדכא אותם. הם ירדו מתחת לאדמה, אבל בשנים האחרונות, במהלך הכאוס במלחמת האזרחים בסוריה, כשאזורים שלמים במדינה הפכו לאזורים נטולי שליטה, הם יכלו לבנות את עצמם מחדש ולנצל את הכאוס".

לדבריו, הארגון במצב שנוצר יכול היה למשוך אליו לוחמים זרים שהאמינו "בשטויות של הג'יהאד שלהם" והגיעו מאירופה לארה"ב, אוסטרליה וחלקים נוספים בעולם המוסלמי. "כך זה הפך לגראונד זירו לג'יהאדיסטים ברחבי העולם", אמר הנשיא.