הבלגי שהציל את בנו מידי דאע"ש

בבלגיה נפתח המשפט הגדול בהיסטוריה של המדינה נגד הטרור האסלאמי. עשרות בלגים הואשמו בחברות בארגוני טרור המסונפים לאל קאעידה ולדאע"ש, בתביעה המתבססת על עדותו של פעיל באחד הארגונים שחולץ על ידי אביו והפך לעד מדינה

אירופה מנסה להתמודד עם האיום שמציב דאעש ותנועות הטרור של האסלאם הקיצוני במספר רבדים. באנטוורפן, בלגיה החל היום תחת אבטחה כבדה משפטם של 46 בלגים מוסלמים, המואשמים בכך שגייסו והתגייסו לארגוני טרור המקורבים לדאע"ש. "שריעה לבלגיה" הם קוראים לעצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשפט התאפשר בזכות עדותו של יה-יון בונטיניק, בלגי צעיר שגויס על ידי ראש הארגון באנטוורפן ונשלח להילחם בסוריה. אביו, דימיטרי בונטיניק, סרב לוותר על בנו ויצא אף הוא לסוריה במטרה לאתר את בנו. לאחר שנה של חיפושים כשהוא נעזר באנשי אל נוסרה והארגונים האחרים, מצא האב את בנו ובסופו של דבר חזר עמו הביתה לבלגיה.

"הם הכו אותי וכמעט הרגו אותי. הם פשטו את בגדיי, הלבישו לי כובע גרב ואזקו אותי כי הם חשדו שאני מה-CIA, אך לבסוף האמינו לי ושחררו אותי " מעיד האב. "הם מכבדים אותי כי מבחינתם זה היה מדהים שאב ממערב אירופה, שאינו מוסלמי, מסכן את חייו ומגיע לאזור מלחמה על מנת לחפש את בנו. הייתי גיבור בעיניהם" הוא מוסיף.

הבן יעיד במשפט נגד הארגון

כשחזרו לבלגיה הכחישו גם האב וגם הבן כי יה-יון עסק בטרור. "מעולם לא הייתי חלק מארגון" אומר הבן. "לו הייתי נלחם, הייתי מת עכשיו, כמו כל האחרים. עבדתי בהעברת ציוד רפואי ובהסעת פצועים וחולים ממקום למקום." הוא מעיד.
למרות זאת, יה-יון נעצר ושוחרר בתנאים מגבילים. בבית המשפט הוא יעיד נגד האנשים שגייסו אותו, שכנעו אותו להתאסלם, ושלחו אותו להפוך ללוחם ג'יהאד בסוריה. בשל כך, הם מאיימים על חייו.

"בני שיתף פעולה מרצון וסיפר כיצד הושפע מהכת הזו" אומר האב דימיטרי, שמבטיח להעניק לבנו את מלוא התמיכה. את האחריות הוא מטיל לא רק על הארגון המוסלמי שגייס אותו, אלא על ממשלת בלגיה שהתעלמה ממעשיי המוסלמים הקיצונים. האב סבור כי גם לממשלות המערב דם על הידיים, משום שלא עצרו את האדם שגייס נערים מהמערב למרות שידעו על כך.

"אלמלא הארגון "שריעה לבלגיה" הבן שלי לעולם לא היה נוסע לסוריה" סבור האב. העונש המרבי הצפוי לנאשמים בבלגיה - 20 שנות מאסר וקנס של 1.2 מיליון אירו. רק 8 מהנאשמים התייצבו לפתיחת המשפט. השאר על פי ההערכות, כבר יצאו לסוריה, ובתביעה הבלגית לא יודעים אם הם חיים או מתים.