צפו: כדור פורח - אל עומק האדמה

איוואן טריפונוב, אוסטרי בן 70 הטיס לראשונה בהיסטוריה כדור פורח - אל תוך בטן האדמה, ובכך נכנס בפעם החמישית לספר השיאים של גינס. "זה היה מאוד קשה", אמר טריפונוב, "אני לא חושב שמישהו אחר ינסה שוב לבצע את התעלול הזה". טריפונוב יודע היטב מהו אתגר: בעברו הוא הצליח להטיס כדור פורח לרוחבה של אנטארקטיקה

הכדור הפורח מעולם לא הפך לכלי תחבורה מרכזי, אך בעולם עדיין קיימים כמה מפריחי כדורים שדבקים בכלי התעופה הזה. אחד מהם הוא איוואן טריפונוב, אוסטרי בן 70 שהצליח להיכנס להיסטוריה כאיש הראשון שהפריח כדור מלא אוויר חם, לעומק האדמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

כדי לבצע את המשימה המסובכת, טריפונוב נסע להרי וולביט שבקרואטיה, למערת מאמט העצומה, שיורדת לעומק 206 מטרים. פתחה, המגיע לרוחב של 60 מטרים, אכן התאים למשימה. במשך 25 דקות שלמות הבלון טס, ריחף או צלל - תלוי איך מסתכלים על זה - אל מתחת לאדמה.

בכדור הפורח שעוצב במיוחד לתעלול, הרכיב האוסטרי מושב פלדה מיוחד על שני בלוני גז. הוא דאג לצלם את התעלול מכמה זוויות, על פי דרישות ספר השיאים של גינס. "זה היה מאוד קשה, אני לא חושב שמישהו אחר ינסה שוב לבצע את התעלול הזה", אמר טריפונוב. בעבר הוא כבר רשם ארבעה שיאי עולם על שמו, ביניהם מסע בכדור פורח מעל אנטארקטיקה.

האחים מונגולופייה הציגו לראשונה את הכדור הפורח לעולם בשנת 1783. מאז ערך אמנם הכדור הפורח כמה טיסות למטרות תובלה, והצבא האוסטרי אפילו השתמש בכדור הפורח להעברת ציוד, גייסות ואיסוף מודיעין, אבל הוא לא הפך לכלי תחבורה מרכזי. עם זאת, לשמחתם של רבים, הכדור לא פרח ונעלם.