אובמה מודה: המעטנו בערכו של דאע"ש

נשיא ארה"ב התוודה בריאיון כי שירותי המודיעין של ארצו טעו בהערכת יכולותיו של דאע"ש בעירק ובסוריה ואת יכולות צבא עירק להדוף אותו. "הם ירדו למחתרת ואז ניצלו את הכאוס", הסביר אובמה את התנאים שהובילו להתחזקות הבלתי צפויה

"טעינו". אובמה, ארכיון (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודה בריאיון לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS כי ארצו לא העריכה נכונה את עלייתו של "ארגון המדינה האסלאמית" בעירק ובסוריה ואת יכולותיו של צבא עירק להדוף את דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המראיין סטיב קרופט ביקש מהנשיא להתייחס לדבריו של ראש שירותי המודיעין ג'יימס קלאפר, שטען כי ארה"ב לא רק שהמעיטה בהערכת יכולותיו של דאע"ש, אלא גם העריכה יתר על המידה את יכולות צבא עירק להילחם בקבוצה הקיצונית. "זה נכון", אישר אובמה, "זה לגמרי נכון".

"קלאפר הודה בכך שאני חושב שהם המעיטו בערכו של המצב בסוריה", אמר הנשיא והאשים כי חוסר היציבות של מלחמת האזרחים בסוריה נוצר כתוצאה מהמרחב שניתן לקיצונים כדי לשגשג".

"האמינו בשטויות של הג'יהאד שלהם"

נשיא ארה"ב ניתח את המצב שיצר את התחזקות הארגון שלא הוערכה נכונה והסביר: "בסופו של דבר מה שקרה עם דאע"ש היה, שהיה לך את אל-קאעידה בעירק, שהיתה קבוצה אכזרית, אבל המארינס שלנו בעזרת השבטים הסונים הצליחו לדכא אותם. הם ירדו מתחת לאדמה, אבל בשנים האחרונות, במהלך הכאוס במלחמת האזרחים בסוריה, כשאזורים שלמים במדינה הפכו לאזורים נטולי שליטה, הם יכלו לבנות את עצמם מחדש ולנצל את הכאוס".

לדבריו, הארגון במצב שנוצר יכול היה למשוך אליו לוחמים זרים שהאמינו "בשטויות של הג'יהאד שלהם" והגיעו מאירופה לארה"ב, אוסטרליה וחלקים נוספים בעולם המוסלמי. "כך זה הפך לגראונד זירו לג'יהאדיסטים ברחבי העולם", אמר הנשיא.

מזה שבועות ארה"ב תוקפת מהאוויר מטרות של "ארגון המדינה האסלאמית" בעירק והשבוע הרחיב הממשל האמריקני את התקיפות גם למטרות בסוריה. הנשיא גם ביקש וקיבל את אישור הקונגרס לחמש ולאמן קבוצות מורדים בסוריה שילחמו בדאע"ש על אדמת המדינה.