סין: מהומות סביב המאבק על הדמוקרטיה

עימותים שטפו הבוקר את רחובות הונג קונג, לאחר שמפגינים פרו-דמוקרטים ניסו לחסום את אחד מעורקי התנועה המרכזיים באזור במחאה על סירוב הממשל לשנות את חוק הבחירות. הממשל בבייג'ינג מציג עמדה קשוחה ומבהיר כי הבחירות המתוכננת להיערך ב-2014 ייערכו כמתוכנן ללא כל שינוי

בתום שבוע של הפגנות סוערות בהונג קונג, החלו היום (ראשון) עשרות אלפי מפגינים פרו-דמוקרטים להתעמת עם כוחות הביטחון הפרוסים מול בניין הממשל בבייג'ינג. המשטרה מפזרת את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההפגנות הטעונות הגיעו הבוקר לנקודת רתיחה, לאחר ששוטרים החלו לפזר בכוח מפגינים שניסו לחסום את אחד הכבישים המרכזיים בהונג קונג. לפחות 34 בני אדם נפגעו בעימותים, בהם 4 שוטרים ו-11 אנשי ביטחון ממשלתיים. 

ההפגנות החלו בשבוע שעבר, בתגובה לסירוב הממשל בסין לשנות את חוק הבחירות ולאפשר בחירה חופשית לממשלה ללא סינון של המועמדים. ראש ההנהגה בהונג קונג, צ'יי ליאונג, הגדיר את המחאות בלתי חוקיות והודיע כי הבחירות המתוכננות להיערך בשנת 2017 ייערכו כמתוכנן וללא כל שינויים. "אנו מקשיבים כל הזמן לדעתו של הציבור", אמר ליאונג בהכרזה ראשונה מאז פרוץ גל המחאה. ""עם זאת, במקרה של הפגנות בלתי חוקיות ננקוט מול המפגינים צעדים הכרחיים".

אל מול הדברים הללו, מסרבים הפעילים לסגת מדרישותיהם לבחירות דמוקרטיות מלאות. "דבריו הם רק מילים", אמר אחד המפגינים. "איש מאיתנו לא מתכוון לוותר לפני שנראה התקדמות ממשית בנושא. לא נהיה מוכנים לקבל כניעה לתכתיבים של סין".

בניגוד להתחייבותה לכונן בהונג קונג ממשל עצמאי, שינתה בייג'ינג בשנת 2004 את חוק הבחירות בחבל הארץ והגבילה את רשימת המתמודדים בכפוף לאישורה.