צפו: הרגעים המטורפים של עצרת האו"ם

בשנת 2009, מנהיג לוב סיפק מופע אימים של שעה וחצי על דוכן הנואמים בעצרת הכללית, הוגו צ'אבס טען שבוש הוא השטן והמאבטחים של ארדואן הלכו מכות. צפו בכמה מהרגעים הגדולים בעצרת הכללית של האו"ם

כמה מהרגעים הזכורים ביותר בהיסטוריה של האו"ם התרחשו בשבוע ההתכנסות של העצרת הכללית. הקהל האמריקני זוכר את הנשיא ג'ורג' בוש שישב בוועדת הביטחון של האו"ם, והעביר פתק לקונדוליסה רייס. צלם באחד התאים ביציע כיוון לשם מצלמה, ואפשר היה לראות שהנשיא כותב שהוא חייב ללכת לשירותים. אילו רגעים נזכור השנה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יש כמה מנהיגים שרואים בעצמם נישאים מעם בבית, וגם בעצרת הם לא מכבדים את החוקים. למשל מועמר קדאפי, שהנהיג את לוב במשך שנים ארוכות. כשהגיע לניו יורק עם הפמליה העצומה שלו, בתי מלון סירבו לארח אותו והוא נאלץ לערוך תמרונים כדי למצוא קורת גג בעיר בימי העצרת. אולי זו הסיבה שכשהיה אמור לדבר כמו כל השאר במשך 15 דקות, הוא נאם במשך 96 דקות, עם ציטוטים רבים מהקוראן, ממה שנראה כמו ה"ספר הירוק" (הספר המנחה של לוב של קדאפי). באחד המקרים, הוא גם קרע לחתיכות פיסת נייר שעליה הודפסה אמנת האו"ם.

כמה מהרגעים הגדולים התרחשו מספר פעמים. מי שהיה נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, נאם גם הוא נאומים ארוכים, במהלכם הוא הכחיש את קיומה של השואה, הפיץ שקרים על קנוניה יהודית אמריקנית להשתלט על העולם, הכחיש כמה מהאירועים שהתרחשו ב-11 לספטמבר, תקף את מדינות המערב וגרם לכמה מנציגי המדינות האלה לקום מהכיסא וללכת לכיוון היציאה.

ריצ'ארד רות', כתב רשת CNN בעצרת בעשור האחרון, מתקשה להצביע על אירוע אחד: "כשאני מתבקש להחליט על איזו עצרת או איזה רגע בולט במיוחד, זה קשה מאוד". הוא ממשיך ומתאר: "אני זוכר כשהנשיא האמריקני ג'ורג' בוש נאם, זה היה ב-2006". יממה לאחר מכן, נשיא וונצואלה הוגו צ'אבס עלה לנאום, ואמר את מה שהפך כנראה לאחד הציטוטים המוכרים ביותר: "הוא עלה לדוכן הנואמים וטען שהוא מזהה ריח של גופרית באוויר כדי להצביע על כך שהוא חושב שמוקדם יותר עמד שם ג'ורג' בוש כשטן".

השנה גרמו מאבטחיו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן למהומה, ולא בפעם הראשונה. בשנה שעברה מנהיג טורקיה ארדואן דרש להיכנס לאולם העצרת הכללית כאשר אבו מאזן עמד להגיש את הבקשה להכרה בפלסטין כמדינה. "אנשי ביטחון טורקים ניסו להיכנס דרך היציאה הלא נכונה ואנשי הביטחון של האו"ם הוציאו אותם החוצה. התפתח קרב אגרופים, קרב של ממש עם מספר אנשי או"ם", משחזר רות', ואומר שהשבוע בעצרת הכללית הוא שבוע של "סופר בול" לעולם הדיפלומטי. פשפשנו במאגרי חדשות 2, ברשימת הנואמים הצפויים, ועברנו על הנאומים שכבר נאמרו. יש הרבה מאוד אמירות שנויות במחלוקת, אבל הצגות כמו אלו של צ'אבס או של קדאפי, לא מצאנו בינתיים.