לראשונה מאז אישור הפרלמנט: בריטניה נערכת לתקיפה בעירק

יום אחרי החלטת הפרלמנט הבריטי להצטרף לתקיפות נגד דאע"ש שני מטוסי קרב של חיל האוויר המלכותי, עזבו את קפריסין בדרכם לתקוף מטרות בעירק. משרד ההגנה הבריטי: "המטוסים יתקפו ברגע שיזוהו המטרות"

ההחלטה יוצאת אל הפועל: יום אחרי האישור בפרלמנט הבריטי להצטרף לתקיפות נגד דאע"ש, שני מטוסי קרב של בריטניה יצאו לקראת תקיפה של מטרות בעירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ראה את המטוסים עוזבים את קפריסין ובעקבותיהם כלי טיס המשמש לתדלוק. "אנו יכולים לאשר שבעקבות החלטת הפרלמנט אתמול, מטוסי טורנדו של חיל האוויר המלכותי ממשיכים לטוס מעל עירק ומוכנים לתקוף ברגע שהמטרות יזוהו", אמר דובר משרד ההגנה הבריטי.

עוד ציין כי ימסור עדכונים נוספים אודות הפעילות "כשיהיה נכון לעשות זאת". שישה מפציצים מסוג "טורנדו GR4" ממתינים מאז אוגוסט בקפריסין לרגע הפקודה מראש הממשלה דיוויד קמרון, שחיכה עד עתה לאישור הפרלמנט. בינתיים, עסקו המטוסים בעיקר באיסוף מודיעין.

קמרון הצטרף לקואליציה. ארכיון (AP)

אולם אתמול ניתן האות המדיני. לאחר שדנמרק ובלגיה הודיעו על הצטרפותן ועל שליחת מטוסי קרב לתקיפות האוויריות, אישר הפרלמנט הבריטי גם את הצטרפותו של צבא הוד מלכותה למערכה. ההצעה, שאישרה לראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון לפעול בעירק אך לא בסוריה, עברה ברוב גדול בפרלמנט - 524 חברי פרלמנט הצביעו בעד, ורק 43 נגד.

קמרון כינס באופן חריג את הפרלמנט על מנת לקבל אישור למהלך הצבאי. לקראת ההצבעה המכריעה טען ראש הממשלה בפני חברי הפרלמנט כי "הארגון אחראי לאכזריות ברוטלית ומהווה איום ישיר על העם הבריטי".

המאבק בדאע"ש מתרחב. ארכיון (רויטרס)

ראש ממשלת בריטניה הדגיש בדבריו, כי "ארגון המדינה האסלאמית כבר הכריז מלחמה נגדנו" וניסה להסביר לחברי הפרלמנט מדוע הפעולה הצבאית הכרחית. "ארגון דאע"ש הוא גוף של טרוריסטים פסיכופטים המנסים להרוג את כולנו", הדגיש קמרון וציין כי יידרשו שנים של פעולה על מנת להשיג את התוצאה הרצויה. קמרון הרגיע את חברי הפרלמנט כאשר הדגיש כי צבא הוד מלכותה לא יפעל על אדמת עירק.