משבר במו"מ? בוטלה פגישה עם אירן

הפרלמנט בטהרן דחה הצעה מרוככת של שש המעצמות לפתרון סוגיית הגרעין, והדבר כבר גורם למשבר אפשרי במגעים. שיחות שהיו אמורות להתקיים בניו יורק בוטלו, וגם בישראל מזהירים מפני ההשלכות: "זו אותה הטעות שעשו עם קוריאה הצפונית"

השיחות בוטלו, ארכיון (AP)

על רקע דיווחים בטהרן לפיהם הפרלמנט המקומי סירב להצעה מרוככת שהעלו שש המעצמות בשיחות בניו יורק, אומר היום (שישי) שר החוץ הצרפתי כי אין כל התקדמות במשא ומתן, וכתוצאה מכך בוטלה פגישה שאמורה הייתה להתקיים בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשלב זה לא נרשמה כל התקדמות במגעים. הייתה אמורה להתקיים היום פגישה בין הצדדים, אבל בגלל שלא חל שינוי הפגישה בוטלה", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס, שלא פירט מי אמור היה לקחת בה חלק.

מוקדם יותר היום דווח בסוכנות הידיעות AP כי ארה"ב העבירה לאירן בשם המעצמות הצעה מרוככת שלפיה, עליה לצמצם את מספר הסרקזות הפעילות שברשותה ל-1,500 בלבד, לעומת 19 אלף הפעילות בכורים באירן כיום.

ממשיכים בתוכנית, אירן (רויטרס)

על פי הדיווחים מאירן, חברי הפרלמנט בטהרן התנגדו להצעה בטענה שהיא מעקרת את תכנית הגרעין האזרחית מכל תוכן וכי זכותה של הרפובליקה האסלאמית להעשרת אורניום אינה נתונה למשא ומתן.

גם בירושלים הביעו דאגה מההצעה המרוככת: בשיחה עם חדשות 2 אמר השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ כי "ישראל מתנגדת בתקיפות להצעה להשאיר בידי האירנים אלפי צנטריפות המעשירות אורניום. הפירוש המעשי של ההצעה שצוטטה, בהנחה שהיא נכונה, זה שיתירו לאירן להישאר אלפי צנטריפוגות פעילות, מעשירות אורניות בנוסף לעוד אלפים שהם יכולים להתקין תוך חודשים".

השר שטייניץ הביע דאגה מכך שארה"ב תחזור על מעשיה בעבר, כשאפשרה לקוריאה הצפונית להמשיך להפעיל את הכור שנועד לכאורה למטרות אזרחיות. "זה מתחיל להזכיר את ההסכם הכושל עם צפון קוריאה בשנת 2007", אמר שטייניץ, "הסכם שהשאיר אותה עם נשק ויכולות גרעיניות".