קוריאה הצפונית מודה: הרודן קים חולה

לאחר ששודרו תמונות המעידות על קשיים בהליכה מצד מנהיג המדינה החשאית, הסביר הקריין כי קים "סובל מאי נוחות". בעולם נפוצו שמועות רבות על מצבו הרפואי של קים, שהוביל להיעלמותו מעין הציבור, וההערכה כעת היא שהרודן לוקה בדלקת מפרקים

לאחר חרושת השמועות, המדינה המסוגרת מודה לראשונה בהתדרדרות מצבו של הרודן: הטלוויזיה הצפון-קוריאנית הודיעה היום (שישי) כי מנהיגה, קים ג'ונג און, סובל מ"חוסר נחת" בשל בעיה רפואית, לאחר היעלמותו הארוכה מעין הציבור שעוררה חשדות רבים לגבי מצבו האמיתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קים בן ה-31 לא צולם על ידי התקשורת בארצו מאז תחילת החודש, אז הגיע עם רעייתו לקונצרט. הטלוויזיה הממלכתית הראתה כי המנהיג נעדר מהאסיפה העליונה של קוריאה הצפונית, ובסרטון ארכיון נוסף ששודר נראה כי הוא מתקשה ללכת: "העושר והרווחה של הסוציאליזם שלנו הם תודות למאמצי מנהיגינו, למרות שהוא סובל מאי נוחות", נאמר בפרשנותו של הקריין. מומחים מערביים מעריכים כי הרודן סובל מדלקת מפרקים כרונית, המקשה על תפקודו הפיזי.

היעדרותו של המנהיג משידורי התעמולה עוררה שמועות, במיוחד לאחר שהתגלה כי נפצע ברגלו: בחודש יולי האחרון שודרו באופן חריג תמונות בהן נראה הרודן הצעיר כשהוא צולע במהלך אירוע ממלכתי ופומבי לציון 20 שנים למות סבו קים איל סונג. כמו כן דווח בתקשורת המקומית כי המנהיג עלה במשקל באופן ניכר מאז עלה לשלטון בשנת 2011, לאחר שאביו מת מהתקף לב.

"התקשורת הממשלתית ומערכת התעמולה חושבת על כל תמונה שמתפרסמת במדינה המבודדת, כל פגם במנהיגיה הופך לסוד מדינה כמוס במיוחד", הדגישו המומחים המערבים בעקבות פרסום התמונות המעידות על חולשת המנהיג. אחת הסברות, לאחר שידור תמונות הצליעה, הייתה כי המנהיג נפצע במהלך סיור במוצבים צבאיים, אך כעת ההערכה היא כי מדובר בבעיה רפואית שטרם טופלה.