ארה"ב: עורף הראשים מדאע"ש, "ג'ון הג'יהאדיסט", זוהה

ראש ה-FBI, ג'יימס קומי, אמר כי אנשי הסוכנות הצליחו לפענח את זהותו של מי שנראה בסרטוני ארגון "המדינה האסלאמית" כעורף את ראשיהם של העיתונאים האמריקנים סטיבן סוטלוף וג'יימס פולי

זוהה? "ג'ון הג'יהאדיסט" (AP)

ראש ה-FBI  ג'יימס קומי, טען הערב (חמישי) כי אנשיו הצליחו לזהות את המחבל רעול הפנים מארגון "המדינה האסלאמית", המכונה "ג'ון הג'יהאדיסט", שתועד בסרטונים כעורף את ראשיהם של העיתונאים האמריקנים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קומי סירב לחשוף את שמו של האיש או את לאומו. בעבר אמרו גורמים רשמיים בבריטניה כי ככל הנראה מדובר באזרח הממלכה המאוחדת. הוא הוסיף כי ה-FBI הצליח לזהות את עורף הראשים לכאורה עם סיוע "משותפים בינלאומיים".

בתוך כך, אמר ראש הממשלה העירקי חיידר אל-עבאדי כי שירותי המודיעין בארצו חשפו תכנית של אנשי דאעש לבצע פיגועים ברכבות התחתיות של ארצות הברית ופריז.

"מהפרטים שמצויים בידי המידע נראה די אמין" הצהיר אל-עבאדי במהלך כינוס שנערך בשולי עצרת האו"ם. בתשובה לשאלות עיתונאים שנכחו במקום, טען אל עבאדי כי האיום בביצוע התקיפה היה מיידי. בנוסף, ראש הממשלה העירקי השיב בשלילה לאחר שנשאל האם המתקפה סוכלה. לדבריו, ארצות הברית הוזעקה בכדי לסייע בנושא.

 בעקבות הדברים, גורמים בממשל האמריקני טענו כי לא התקבל כל מידע המבסס את הטענות בדבר ניסיון פיגוע על ידי פעילי המדינה האסלאמית. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיוחה מפיהם של גורמים ביטחוניים בוושינגטון כי אין בידי הממשל התרעות ממוקדות בנוגע לתקיפה אפשרית בארצות הברית.

בנוסף, גורם אחר בקונגרס האמריקני הבהיר כי לא בוצע שום תדרוך בעקבות ניסיון אפשרי לפגוע באזרחים ברכבות התחתיות במדינה. 

ג'ון ופולי, ארכיון

אכזריות בלתי נתפסת

דמותו של ג'ון הג'יהאדיסט הפכה למוכרת בזירה הבינלאומית כשכבר באמצע הקיץ נפוצו סרטונים מטעם ארגון המדינה האסלאמית, בהם נערפו ראשיהם של האזרחים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, שני עיתונאים אמריקנים שפעלו בסוריה.

בחודש אוגוסט הופץ ברשת סרטון בו נראה העיתונאי פולי כשלצדו ג'ון הג'יהאדיסט. בסרטון שהוצג תחת הכותרת "מסר לאמריקה", אמר ג'ון כי הוא מצפה מארצות הברית להפסיק את תוקפנותה נגד ארגון דאע"ש וערף את ראשו של פולי מול המצלמה. בסרטון זה נצפה גם העיתונאי סטיבן סוטלוף ובו פורסם איום לפיו אם ארצות הברית לא תיענה לדרישותיו של "הג'יהאדיסט" ייערף גם ראשו של סוטלוף.

הוצאתו להורג של סוטלוף

בתחילת חודש ספטמבר הופץ ברשת סרטון זוועה נוסף, בו נערף גם ראשו של סוטלוף, עיתונאי יהודי ששהה אף הוא בסוריה. הג'יהאדיסט, שזוהה כראפר בריטי טען כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה לא שעה לאיומיו והטיל עליו את האחריות למעשה.