"דאע"ש מתכנן מתקפה ברכבות התחתיות בארה"ב ובפריז"

ראש ממשלת עירק, חיידר אל-עבאדי, חשף כי שירותי המודיעין בארצו גילו כי פעילי ארגון "המדינה האסלאמית" מתכננים להוציא לפועל מתקפת טרור ברכבות התחתיות בארצות הברית ובפריז בטווח הזמן הקרוב. "מהפרטים שמצויים בידי המידע נראה די אמין", אמר אל-עבאדי לכתבים בניו-יורק

חשש מפיגוע, המטרו בפריז (רויטרס)

בעוד הנהגת העולם נמצאת בניו יורק בעקבות כינוס העצרת הכללית של האו"ם, אמר היום (חמישי) ראש הממשלה העירקי חיידר אל-עבאדי כי שירותי המודיעין בארצו חשפו תכנון של אנשי דאע"ש לבצע פיגוע במדינות המערב. לדבריו, אזרחים זרים הנמנים עם לוחמי ארגון הטרור עמדו מאחורי התכנון לבצע פיגוע ברכבות התחתיות בארצות הברית וכן בפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מהפרטים שמצויים בידי המידע נראה די אמין" הצהיר אל-עבאדי במהלך כינוס שנערך בשולי עצרת האו"ם. בתשובה לשאלות עיתונאים שנכחו במקום, טען אל עבאדי כי האיום בביצוע התקיפה היה מיידי. בנוסף, ראש הממשלה העירקי השיב בשלילה לאחר שנשאל האם המתקפה סוכלה. לדבריו, ארצות הברית הוזעקה בכדי לסייע בנושא.

"התרעה מיידית" (AP)

בעקבות הדברים, גורמים בממשל האמריקני טענו כי לא התקבל כל מידע המבסס את הטענות בדבר ניסיון פיגוע על ידי פעילי המדינה האסלאמית. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיוחה מפיהם של גורמים ביטחוניים בוושינגטון כי אין בידי הממשל התרעות ממוקדות בנוגע לתקיפה אפשרית בארצות הברית. בנוסף, גורם אחר בקונגרס האמריקני הבהיר כי לא בוצע שום תדרוך בעקבות ניסיון אפשרי לפגוע באזרחים ברכבות התחתיות במדינה.

הקואליציה נגד דאע"ש מתרחבת

בתקופה האחרונה הביעו מנהיגים ברחבי העולם חשש שאכזריותם של אנשי המדינה האסלאמית תחצה גבולות ותתבטא בפעילות טרור גם במערב. במהלך היום הודיע ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הודיע כי יכנס מחר את הפרלמנט על מנת לאשר התערבות צבאית של ארצו בלחימה נגד ארגון הטרור הקיצוני. דבריו של קמרון מגיעים כשנה לאחר שהפרלמנט הצביע נגד תקיפה בסוריה לאחר השימוש של משטר אסד בנשק כימי.

הבוקר אמר שר ההגנה הצרפתי כי האפשרות שארצו תשתתף בתקיפות נגד דאע"ש בסוריה "עומדת על הפרק", וזאת שעות בלבד לאחר שהנשיא הולנד שלל את האפשרות הזאת. הצבא הצרפתי לקח חלק בתקיפות נגד דאע"ש בעירק בעקבות בקשות של הממשל בבגדד, אך עד כה נמנע מהתערבות במערכה בסוריה.

במקביל תקפו הלילה מטוסי קרב של ארצות הברית ובנות בריתה מטרות של הארגון במזרח סוריה. התקיפות בוצעו בסיוע מטוסים מערב הסעודית ומאיחוד האמירויות, והתמקדו בבתי זיקוק ניידים של דאע"ש. מדיווחים שונים עולה כי הארגון מרוויח 2 מיליון דולר מדי יום ממכירת הנפט המופק בבתי הזיקוק ומטרת התקיפות הייתה לשבש את מערך המימון של הארגון.