רוחאני: "מדינות מסוימות מסייעות בחיזוק הקיצוניים"

נשיא אירן לא מסר שמות מדוייקים, אך מעל לבמת העצרת הכללית של האו"ם הצהיר רוחאני כי גורמי מודיעין בעולם מסייעים בחיזוקם של "קיצונים אלימים". בסוגיית הגרעין טען רוחאני כי הסכמה בנושא תושג באמצעות דיפלומטיה בלבד

נשיא אירן חסן רוחאני האשים במהלך נאומו "מדינות מסוימות", שלדבריו מסייעות בחיזוקם של קיצונים אלימים במזרח התיכון. "האלימים ממשיכים לפעול והם לא חסים על אף אחד", אמר רוחני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר נשיא אירן במהלך נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. כמו מנהיגים רבים מרחבי העולם החליט רוחאני להקדיש חלקים רבים בנאומו לאיום המתגבר מצדה של המדינה האסלאמית וטען כי גורמים מסוימים אחראים להתחזקותם של הכוחות הפועלים בברוטליות באזור.

רוחאני, המסרב לכנות את אנשי דאע"ש כ"מוסלמים", לא נקב במפורש בשמותיהן של המדינות או הגורמים האחראים לכך, אך טעם כי בעידודם ובתמיכתם התחזקו "הקיצונים האלימים". "סוכנויות ביון מסיומות שמו סכינים בידיהם של מטורפים, וכעת הם לא חסים על אף אחד", אמר בפני העצרת.

בהמשך טען רוחאני כי הפתרון בנושא זה עתיד לבוא מתוך המזרח התיכון בתמיכה בינלאומית, זאת על רקע סירובה של ארצות הברית לשתף את אירן בקואליציה המתגבשת ללחימה בארגון הטרור. "הפתרון הנכון לדילמה הזו יבוא מתוך המדינות הנמצאות באזור בתמיכה בינלאומית, ולא מגורמים מחוצה לו", טען רוחאני.

הסכמה על הגרעין תסייע לעולם

חלק מנאומו של רוחאני עסק גם בסוגיית תכנית הגרעין של ארצו, שהעיסוק בה בתקופה האחרונה הלך ופחת. רוחאני, שציין את ההשלכות הכלכליות שהוטלו על ארצו, טען כי הפתרון בעניין הגרעין האירני יושג אך ורק בדרכים דיפלומטיות.

"יכולנו למנוע הרג בעזה", רוחאני (מתוך ריאיון ל-CNN)

הנשיא האירני ציין כי הסכמה בדבר פיתוח התכנית בידי אירן, עשויה לשמש כמפתח לשיתוף פעולה עולמי. "האחדות יכולה לספק פתרונות לחיזוק ביטחונם של אזרחים רבים וקידום השלום באזור". בהמשך קשר רוחאני את דבריו אלו לאירועים שהתרחשו בעזה בקיץ האחרון וטען כי העולם יכל היה לסייע במניעתם. "אם שיתוף הפעולה היה מתקיים, ניתן היה להציל את חייהם של אלפי חפים מפשע בעזה מידיהם של המשטר הציוני", אמר.