אירופה מתגייסת למלחמה בדאע"ש

הקואליציה מתרחבת: הפרלמנט בבריטניה יצביע על הצטרפות למערכה, הולנד שולחת מטוסי קרב ולראשונה גם צרפת שוקלת התערבות בסוריה. הלילה תקפו מטוסי קרב של ארה"ב ובנות בריתה בתי זיקוק ניידים של דאע"ש בסוריה

אירופה מתגייסת למלחמה בדאע"ש (רויטרס)

הקואליציה נגד דאע"ש מתרחבת: ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הודיע כי יכנס מחר (שישי) את הפרלמנט על מנת לאשר התערבות צבאית של ארצו בלחימה נגד ארגון הטרור הקיצוני. דבריו של קמרון מגיעים כשנה לאחר שהפרלמנט הצביע נגד תקיפה בסוריה לאחר השימוש של משטר אסד בנשק כימי. במקביל תקפו הלילה מטוסי קרב של ארצות הברית ובנות בריתה מטרות של הארגון במזרח סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה בקשה ברורה מהממשלה העירקית לתמוך בה בלחימה נגד דאע"ש", אמר קמרון בנאום בפני העצרת הכללית של האו"ם. "הגיע הזמן של בריטניה לעבור לשלב הבא של הפעולה". הפרלמנט בבריטניה יתבקש לאשר פעולות צבאיות נגד דאע"ש בעירק.

המערכה מתרחבת. אובמה וקמרון (AP)

הבוקר אמר שר ההגנה הצרפתי כי האפשרות שארצו תשתתף בתקיפות נגד דאע"ש בסוריה "עומדת על הפרק", וזאת שעות בלבד לאחר שהנשיא הולנד שלל את האפשרות הזאת. הצבא הצרפתי לקח חלק בתקיפות נגד דאע"ש בעירק בעקבות בקשות של הממשל בבגדד, אך עד כה נמנע מהתערבות במערכה בסוריה.

התקיפות של ארצות הברית הלילה, בסיוע מטוסים מערב הסעודית ומאיחוד האמירויות, התמקדו בבתי זיקוק ניידים של דאע"ש. מדיווחים שונים עולה כי הארגון מרוויח 2 מיליון דולר מדי יום ממכירת הנפט המופק בבתי הזיקוק ומטרת התקיפות הייתה לשבש את מערך המימון של הארגון.

תקיפה אמריקנית בסוריה (רויטרס)

"אנחנו משוכנעים שפגענו במה שכיוונו אליו ושגרמנו את הנזק המבוקש", אמר דובר הפנטגון ל-CNN לאחר התקיפות. במקביל דיווחו ארגוני זכויות אדם בסוריה כי לפחות 14 מאנשי דאע"ש נהרגו בתקיפות ועוד 5 אזרחים.

טורקיה תצטרף למערכה הצבאית?

אתמול הכריז שר החוץ ההולנדי כי ארצו תשלח שישה מטוסי F-16 ו-250 חיילים שישתתפו בתקיפות נגד דאע"ש ויסייעו באימון כוחות עירקים וכורדים. שר החוץ של בלגיה אמר כי גם הפרלמנט בארצו ישקול לספק שישה מטוסי קרב לטובת המערכה.

אחת השאלות שנותרו פתוחות בנוגע לקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש היא מידת מעורבותה של טורקיה. תחילה הכריזו באנקרה כי לא יתערבו צבאית במשבר, אך שלשום רמז לראשונה הנשיא ארדואן על שינוי קו אפשרי, עם שחרורם של 46 בני ערובה מארצו.

גם טורקיה תצטרף? ארדואן (AP)

"נספק לארצות הברית את התמיכה הנדרשת בפעולותיה, בין אם צבאית או לוגיסטית", אמר ארדואן ביום שלישי. בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס חיזק היום בכיר בממשל הטורקי את דברי הנשיא ואמר כי "אנו שוקלים ברצינות שיתוף פעולה צבאי עם ארצות הברית".