דיווח: "ארה"ב תקפה מתקני זיקוק בסוריה"

חיל האוויר האמריקני המשיך הלילה במתקפות נגד מעוזי ארגון המדינה האסלאמית בסוריה. על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, מטרת התקיפה הייתה פגיעה במתקני זיקוק נפט שנמצאים בשליטת דאע"ש. ארגון זכויות אדם במדינה דיווח כי חמישה אזרחים ולפחות 14 מפעילי הארגון נהרגו במתקפה

תיעוד התקיפה האמריקנית הראשונה בסוריה (רויטרס)

המלחמה נגד דאע"ש נמשכת: ארצות הברית ובנות בריתה שבו לתקוף הלילה (חמישי) יעדים השייכים לארגון המדינה האסלאמית בצפון-מזרח סוריה. זהו הלילה השלישי בו מטווחות מטרות של הארגון הקיצוני מחוץ לגבולות עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי התקיפה הלילה כוונה כלפיי מתקני זיקוק נפט שבשליטת דאע"ש."המבצע בעיצומו ולכן לא נספק מידע נוסף על המתקפה", אמר דובר הפנטגון ג'ון קירבי. "נשחרר מידע נוסף ברגע שתסתיימנה התקיפות".

על אף שהפנטגון סירב לספק מידע נוסף על התקיפות, סוכנויות הידיעות דיווחו כי מטרת התקיפה היא למנוע מארגון הטרור הקיצוני למכור נפט, ובכך להקשות על הארגון להשיג כספים למימון פעולותיו הרצחניות.

ארגון זכויות אדם בסוריה כי לפחות 14 אנשי דאע"ש נהרגו במתקפה של ארצות הברית, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות באזור צפון המדינה. בנוסף לכך דווח כי לפחות חמישה אזרחים נהרגו בתקיפות.

אובמה. מוביל את המהלך נגד הארגון (AP)

אובמה: "העולם חייב להתגייס כדי להרוס את דאע"ש"

אמש (רביעי) התיייחס נשיא ארה"ב לתקיפות בסוריה ובעירק במהלך נאום שנשא בפני המועצה הכללית של האו"ם. "העולם חייב להתגייס כדי להרוס את דאע"ש", אמר אובמה. "השפה היחידה שאנשים כאלה מבינים היא שפת הכוח".

"אנו נשתמש בכוח שלנו להכניע אותם. זה הזמן שהעולם, ובמיוחד הקהילות המוסלמיות, יינטשו את האידאולוגיה של דאע"ש. אף אחד לא צריך לרצות להרוג מישהו בגלל שהוא יהודי או נוצרי או מוסלמי", הוסיף הנשיא האמריקני.

עוד הבטיח אובמה בנאומו כי ארצו תמשיך להיות מעורבת בנעשה במזרח התיכון. הוא פנה למוסלמים ברחבי העולם וביקש מהם לזנוח את הרעיונות הקיצוניים: "אתם באים ממסורת של בניה, לא של הרס, של כבוד החיים ולא של רצח. כשנשים שותפות לממשל, הממשל מצליח יותר".

פעילי ארגון דאע"ש, ארכיון (רויטרס)

התקיפה הראשונה: נועדה למנוע פיגוע במערב

את התקיפה הראשונה בסוריה ביצעה ארה"ב בשיתוף מספר מדינות ערביות לפני יומיים. לאחר התקיפות פורסם בבית הלבן כי האש לא כוונה רק נגד ארגון המדינה האסלאמית, אלא גם נגד ארגונים נוספים הקשורים לאל קעידה, בהם גם ארגון המכונה "חורסאן". על פי הדיווח, בארגון שקדו בימים אלה על הוצאה לפועל של פיגוע בארצות הברית או באירופה.

במהלך יום התקיפות הראשון, המטוסים וספינות הקרב האמריקניות פגעו ביותר מ-160 יעדים בסוריה. לצד ארה"ב המדינות בחריין, ירדן, קטאר, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הערביות לקחו חלק בקואליציה ובתקיפות - מתוך חשש מההשלכות של התחזקות דאע"ש. על פי דיווחים שונים, לפחות 70 חמושים נהרגו בתקיפות. 

במקביל נשיא טורקיה ארדואן התייחס לתקיפות ואמר כי ארצו תספק סיוע לארצות הברית במקרה הצורך. "ניתן את התמיכה הנדרשת למבצע", צוטט ארדואן בסוכנות הידיעות רויטרס. "התמיכה עשויה להיות צבאית או לוגיסטית".