תיעוד: ארה"ב תוקפת מטרות דאע"ש

הקואליציה הבינלאומית של הנשיא אובמה תופסת תאוצה כשעוד ועוד מדינות מצטרפות למאבק נגד המדינה האסלאמית (דאע"ש). כלי טיס כבר תקפו ביממה האחרונה יותר מ-160 מטרות בעירק ובסוריה. "התקיפות הכרחיות", הסבירו בארה"ב

המלחמה נגד דאע"ש: ארצות הברית מפרסמת הערב (שלישי) תיעוד ראשון מתוך שורת התקיפות שפתחו את המערכה הצבאית עליה הכריזה וושינגטון נגד ארגון הטרור הקיצוני בסוריה. בסרטון נראות תקיפות של מספר מטרות בא-רקה שבצפון סוריה ובאבו כאמל, הסמוכה לגבול עם עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות לאחר תחילת התקיפות פורסם בבית הלבן כי האש לא כוונה רק נגד ארגון המדינה האסלאמית, אלא גם נגד ארגונים נוספים הקשורים לאל קעידה, בהם גם ארגון המכונה "חורסאן". על פי הדיווח, בארגון שקדו בימים אלה על הוצאה לפועל של פיגוע בארצות הברית או באירופה.

שגרירת ארצות הברית לאו"ם סמנתה פאוורס שלחה הערב מכתב למזכ"ל האו"ם באן קי מון ובו היא מסבירה את המתקפה. "דמשק המחישה כי אין ביכולתה לפעול נגד המפלטים הללו לטרוריסטים", נכתב. פאוורס הוסיפה כי התקיפות הכרחיות על מנת להסיר את האיום של דאע"ש על עירק, ארצות הברית ובנות בריתה.

במקביל אמר הערב נשיא טורקיה ארדואן כי ארצו תספק סיוע לארצות הברית במקרה הצורך. "ניתן את התמיכה הנדרשת למבצע", צוטט ארדואן בסוכנות הידיעות רויטרס. "התמיכה עשויה להיות צבאית או לוגיסטית".

במהלך היום תקפו מטוסי וספינות קרב יותר מ-160 יעדים בסוריה. בין היתר הצליחה ארצות הברית לגייס גם מספר מדינות ערב בקואליציה שלה. בחריין, ירדן, קטאר, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הערביות לקחו חלק בקואליציה ובתקיפות - מתוך חשש מההשלכות של התחזקות דאע"ש. על פי דיווחים שונים, לפחות 70 חמושים נהרגו בתקיפות.

מוקדם יותר מסר נשיא ארצות הברית אובמה הודעה מיוחדת בנושא. "אמש התחלנו לפעול בסוריה בהוראתי", אמר אובמה על מדשאות הבית הלבן. "במהלך המבצע נפעל בעירק ובסוריה על מנת שהטרוריסטים לא ימצאו מקלט".

"הטרוריסטים לא ימצאו מקלט". אובמה (AP)

"לכל מי שפועל נגד ארצות הברית ורוצה לפגוע באמריקנים - שיהיה לכם ברור: לא נסבול שום מקלט בטוח עבור טרוריסטים שמאיימים על אנשינו", אמר אובמה. לדבריו, גודלה של הקואליציה נגד דאע"ש הוא ההוכחה לכך שלא מדובר במשימה אמריקנית בלבד.

"אמריקה גאה לעמוד כתף לצד כתף עם המדינות הללו בשם הביטחון של כולנו", אמר אובמה. הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש כוללת בשלב זה 40 מדינות, בהן חמש מדינות ערביות.