ארה"ב: "תקפנו בסוריה כדי לסכל פיגוע של אל-קאעידה"

המתקפה האמריקנית בסוריה כוונה גם כלפי פעילי אל-קאעידה, שתכננו להוציא לפועל פיגוע מסוריה נגד מטרות מערביות - כך הודיע צבא ארה"ב. כמו כן, אושרה רשמית זהות המדינות שהשתתפו בתקיפה נגד יעדי דאע"ש: קטאר, ירדן, בחריין, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות. פעיל דאע"ש איים: "נגיב על התקיפות"

תקיפה בסוריה, ארכיון (רויטרס)

פרטי המתקפה האמריקנית בסוריה נחשפים: צבא ארה"ב הודיע הבוקר (שלישי) כי התקיפה האווירית והימית כוונה נגד לוחמי דאע"ש, אך גם נגד פעילי אל-קאעידה ותיקים, שתכננו להוציא לפועל מתקפת טרור "בעתיד הקרוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצבא האמריקני גם אישר באופן פומבי כי חמש מדינות ערביות תמכו במתקפה וסייעו לה "בדרכים שונות": ירדן, בחריין, ערב הסעודית, קטאר ואיחוד האמירויות. על פי ההודעה, הצבא פעל "על מנת לשבש את מתקפת הטרור נגד האינטרסים של ארצות הברית והמערב".

כמו כן הדגישו בצבא כי פעולת הטרור אורגנה על ידי "פעילי אל-קאעידה ותיקים ומנוסים, שהקימו לעצמם מקלט בסוריה", וציינו כי התקיפה של פעילים אלו בוצעה על ידי צבא ארצות הברית בלבד. המתקפות הוצאו לפועל על ידי מטוסי קרב, לצד ספינות מלחמה המשייטות במים הבינלאומיים בים האדום ובמפרץ הצפון-ערבי.

המתקפה, כצפוי, זכתה לתגובות מעורבות בסוריה. האופוזיציה הסורית, המכנה את עצמה "הקואליציה הסורית", קיבלה בברכה את ההפצצות, שלדבריה "יסייעו במאבק נגד הרודן אסד". באופוזיציה אמרו כי "על המבצע להימשך עד שדאע"ש ימוגר משטח סוריה". לעומתם, אחד מלוחמי דאע"ש אמר כי ארגונו "יגיב למתקפות" והאשים את ערב הסעודית בשיתוף פעולה. "המתקפות ייענו בחומרה", הוסיף.

מפת אזור התקיפה

הפנטגון הודיע הבוקר כי ארה"ב ובנות בריתה החלו בתקיפות אוויריות נגד דאע"ש (המדינה האסלאמית) בתוך סוריה, לראשונה מאז הכרזת אובמה על פעולה נרחבת אווירית כלפי הארגון לפני כשבועיים. על פי גורם צבאי בכיר בארה"ב, כ-20 מטרות הותקפו מהאוויר ומהים, וארגן מעקב מערבי בסוריה טען כי עשרות מלוחמי הארגון חוסלו או נפצעו במהלך התקיפות.

על פי ההודעה הרשמית, המתקפה נגד כוחות הארגון כללה מטוסי קרב, מפציצים וטילי טומהוק שנורו מספינות באזור. מוקד הפעילות הצבאית היה באזור א-רקע, מחוז בשליטת דאע"ש בו על פי ההערכה הוחזקו העיתונאים השבויים שהוצאו להורג. בכירים בצבא ארה"ב אמרו כי התקיפות מתמקדות במתחמי שליטה ופיקוד של ארגון הטרור, מתקני אספקה, מחנות אימונים ואתרים נוספים השייכים לארגון.

במהלך השבועות האחרונים הגבירה ארה"ב את כמות טיסות המעקב בשמי סוריה במטרה לאסוף מודיעין מדויק יותר על מתחמי הארגון, שלפי ההערכות מכילים כ-20 אלף לוחמים, שהם כשני שליש מהסד"כ המלא של ארגון הטרור.