ארה"ב החלה לתקוף את דאע"ש בסוריה

במטוסי קרב, במפציצים ובטילים מספינות החלה המתקפה האמריקנית נגד ארגון הטרור הרצחני בסוריה. גורמים אמריקנים טענו כי מדינות ערביות היו שותפות לתקיפה, שנועדה להשבית את יכולות הארגון. דיווח בסוריה: עשרות לוחמים נהרגו או נפצעו בתקיפה

ארכיון (רויטרס)

המערכה נגד ארגון הטרור מתרחבת: הפנטגון האמריקני הודיע הבוקר (שלישי) כי ארה"ב ובנות בריתה החלו בתקיפות אוויריות נגד דאע"ש (המדינה האסלאמית) בתוך סוריה, לראשונה מאז הכרזת אובמה על פעולה נרחבת אווירית כלפי הארגון לפני כשבועיים. על פי גורם צבאי בכיר בארה"ב, כ-20 מטרות הותקפו מהאוויר ומהים, וארגן מעקב מערבי בסוריה טען כי עשרות מלוחמי הארגון חוסלו או נפצעו במהלך התקיפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההודעה הרשמית, המתקפה נגד כוחות הארגון כללה מטוסי קרב, מפציצים וטילי טומהוק שנורו מספינות באזור. הפנטגון לא הבהיר אילו מדינות נוספות השתתפו בתקיפה, אך גורם אמריקני בכיר הבהיר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי מדינות ערביות מהמזרח התיכון סייעו בתקיפה, ורשת ABC דיווחה כי חמש מדינות ערביות שונות לקחו חלק במאמץ.

גורם נוסף ציין כי המדינות שהשתתפו במערכה הן ירדן, בחריין, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, וקטאר "סייעה במאמצים", וירדן אישרה כי השתתפה במבצע.

מפת אזור התקיפה

האדמירל ג'ון קירבי, קצין העיתונות של הפנטגון, סירב למסור פרטים מבצעיים נוספים, אך ציין כי התקיפה בוצעה במהלך יום שני. מוקד הפעילות הצבאית היה באזור א-רקע, מחוז בשליטת דאע"ש בו על פי ההערכה הוחזקו העיתונאים השבויים שהוצאו להורג. בכירים בצבא ארה"ב אמרו כי התקיפות מתמקדות במתחמי שליטה ופיקוד של ארגון הטרור, מתקני אספקה, מחנות אימונים ואתרים נוספים השייכים לארגון.

במהלך השבועות האחרונים הגבירה ארה"ב את כמות טיסות המעקב בשמי סוריה במטרה לאסוף מודיעין מדויק יותר על מתחמי הארגון, שלפי ההערכות מכילים כ-20 אלף לוחמים, שהם כשני שליש מהסד"כ המלא של ארגון הטרור.

ארגון הטרור על הכוונת (רויטרס)

"מערכה מתמדת ואיתנה"

המתקפות האמריקניות נגד הארגון בעירק החלו כבר בחודש אוגוסט, ופעולות אלו נועדו בעיקר להגן על אנשי צוות אמריקנים והאינטרסים של ארה"ב באזור, תוך הענקת סיוע לפליטים עירקיים. לאחר מכן התרחבה הפעולה וכוונה נגד לוחמי הארגון ומחסני נשק, וכ-190 תקיפות בוצעו עד כה נגד הארגון. ביום שישי האחרון העביר אובמה חוק למימון ואימון המורדים הסורים המתונים, בהיקף של כ-500 מיליון דולרים.

הגנרל מרטין דמפסי, ראש המטות המשולבים, אמר בשבוע שעבר כי ארה"ב "מוכנה לתקוף את מטרות הארגון בסוריה כדי להשבית את יכולותיו". דמפסי הדגיש כי "זו תהיה מערכה מתמדת ואיתנה". שר ההגנה צ'אק הייגל הוסיף כי מטרת המבצע היא "פגיעה במתחמים המוגנים של דאע"ש בסוריה, בהם התשתית ומתקני השליטה והלוגיסטיקה".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי טען אמש במהלך אירוע במוזיאון ה"מטרופוליטן" בניו יורק כי דאע"ש "מאיים על המורשת התרבותית בעירק ובסוריה". לדבריו, מדובר ב"אחת המתקפות השערורייתיות נגד התרבות שראינו במהלך חיינו", וציין כי הארגון בוזז ומשמיד את אתרי המורשת בארצות אלו. "הארגון לא רק עורף ראשים, אלא קורע את היסודות של התרבות ואינו מכבד אף דת או תרבות, שמהווה את יסוד החיים עבור רבים", הוסיף.