התקרבות בין אירן לארה"ב? קרי וזריף נפגשו בניו יורק

במהלך שיחות הגרעין בניו יורק נפגשו מזכיר המדינה האמריקני ושר החוץ האירני לפגישה לא מתוכננת, בה דנו ארוכות על איום דאע"ש – כמו גם על הפשרות האפשריות בנושא הגרעין. לא ברור האם הפגישה קשורה להצהרתם של בכירים אירניים לפיה ארצם תצטרף לקואליציית הלחימה בארגון האסלאמי, בתמורה להקלות בנושא הגרעין

ג'ון קרי ומוחמד זריף (AP, רויטרס)

מזכיר ההגנה האמריקני ג'ון קרי נפגש הלילה (שני) עם שר החוץ האירני מוחמד זריף, בפגישה שלא תוכננה מראש, בשולי שיחות הגרעין בין אירן למעצמות. על פי הדיווחים, בשיחה דנו השניים על תכנית הגרעין האירני ועל האיום שמהווה ארגון דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר במחלקת המדינה האמריקנית מסר כי בפגישה דנו שני השרים על דרכי ההתמודדות עם ארגון המדינה האסאלמית, אך כי לפי שעה אין חדש בנוגע להצטרפות אירן לקואליציית הלחימה בארגון הסוני הקיצוני.

על רקע הדיווחים שאירן תהיה מוכנה לשתף פעולה במאבק נגד דאע"ש בתמורה לגמישות לגבי תכנית הגרעין שלה - הזהיר אמש (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי פשרה עם האירנים תהיה הרסנית. "זה כאילו היה בא אסד והיה אומר תחזירו לי את הנשק הכימי על מנת שאלחם בדאע"ש", אמר נתניהו.

בקרוב שיתוף פעולה במאבק בארגון דאע"ש? (AP)

אירן תסייע בלחימה בדאע"ש - בתמורה להקלות בגרעין

על רקע שיחות הגרעין שהתחדשו בסוף השבוע, בהשתתפות המעצמות ואירן, הצהירו אתמול בכירים אירניים כי ארצם תשתף פעולה עם ארצות הברית ובנות בריתה נגד ארגון המדינה האסלאמית - בתמורה לגמישות בנושא תכניתה הגרעינית.

"אירן היא מדינה בעלת השפעה חזקה מאוד באזור ויכולה לסייע במלחמה נגד פעילי הטרור של הארגון", אמר אחד הבכירים ברפובליקה האסלאמית. "אך עם זאת, מדובר בדרך דו-כיוונית. אתה נותן משהו ומקבל תמורתו משהו אחר".

לפני כשבועיים, אחרי הדיווחים שפורסמו בתחילת החודש לפיהם המנהיג הרוחני של הרפובליקה האסלאמית עלי חמינאי אישר למפקד העליון של צבא אירן לתאם פעולות צבאיות עם הצבא האמריקני והכוחות העירקים והכורדים נגד דאע"ש - הגיעה הצהרה אחרת לחלוטין.