מדפסת תלת מימד – עכשיו גם בחלל

קפסולה ששלחה הלילה סוכנות החלל האמריקנית לחלל אמורה בעתיד להפחית את התלות של האסטרונאוטים במוצרים המגיעים מכדור הארץ. מלבד מדפסת התלת מימד, נשאה רקטת SpaceX גם 20 עכברים ו-30 זבובי פירות. צפו בתמונות מהשיגור

הלהיט החדש - גם מחוץ לכדור הארץ: סוכנות החלל האמריקנית נאס"א שלחה הלילה (ראשון) מדפסת תלת מימד לתחנת החלל הבינלאומית - מתוך כוונה להפחית את התלות של האסטרונאוטים בכלים וחפצים שמגיעים מכדור הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדפסת תלת המימד היא רק חלק אחד ממטען שלם שנשלח הלילה לחלל מבסיס קייפ קנרוול בפלורידה על גבי הרקטה SpaceX. בין היתר נשלחו לחלל בתוך קפסולת ה-Dragon גם 20 עכברים שישמשו את הצוות לביצוע ניסויים ובדיקת התנהגות של בעלי חיים בתנאים בחלל. עוד נשלחו 30 זבובי פירות ומערכת למדידת תנועות הרוחות מעל האוקיינוסים.

בנאס"א סבורים שהניסויים בתחנת החלל הם הבסיס ליצירת חיים במרחק רב מכדור הארץ. "אם אנחנו באמת מתכוונים להקים חנות במאדים, לא נוכל להרשות לעצמנו לייבא הכל מכדור הארץ", אומר ג'ף שיהי, מהנדס בכיר בנאס"א. "נצטרך להגיע למצב שבו אנחנו מייצרים בחלל את הדברים הנחוצים לחיים שם".

לפני המשלוח לחלל, בנאס"א ערכו מספר ניסיונות הדפסה, בהם הדפסת חלקי מטוסים ומסנני אוויר זהים לאלו שבהם עשו שימוש על גבי אפולו 13. החומר ממנו עשויים הכלים המודפסים הוא אותו הפלסטיק המוכר לנו ממשחק הלגו.

בנאס"א מקווים שרקטת ה-SpaceX, בצירוף עם כלי תעופה שמפותח בחברת בואינג, יוביל לחידוש המשימות האמריקניות לחלל ויפסיק את התלות בסוכנות החלל הרוסית. ב-2011 הופסקה תכנית המעבורות של נאס"א, בעיקר בשל בעיות תקציב, ותאריך היעד לחידוש התכנית הוא 2017.