עם אקדח לרקה: "לא תפגעו בגאווה של טורקיה"

לאחר שלושה חודשים בשבי, שוחררו היום 49 בני ערובה טורקים מידי ארגון המדינה האסלאמית. הם התקבלו בכבוד מלכים, וגם ראש הממשלה הגיע לחבק ולנשק. כעת סיפורי הגבורה נחשפים: "הם צילמו אותנו מהיום הראשון, היינו בסכנת חיים"

נשיקה מראש הממשלה, היום (רויטרס)

שעות ספורות לאחר שחרורם של 49 בני הערובה הטורקיים משבי ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) וסיפורי הגבורה כבר ממלאים את אתרי החדשות במדינה, שעדיין לא סיפקה תשובה החלטית אם בכוונתה להצטרף לקואליציה הבינלאומית נגד ארגון הטרור. בין המשוחררים הטריים גם חבר מועצה טורקי, שהתקבל בכבוד מלכים וגם זכה לנשיקה על מצחו מראש הממשלה אהמט דאבוטולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חבר המועצה אוזרוק יילמז נחת על אדמת טורקיה כשחבורות על פניו, עדות אילמת ליחס האלים של פעילי ארגון הטרור כלפיו וכלפי יתר בני הערובה. הוא עצמו לא דיבר, אך אחד המשוחררים סיפר לכלי התקשורת על אומץ הלב שהפגין: "לפחות פעמיים או שלוש ניסו לאלץ אותו לצאת בהצהרות שונות כשהם מצמידים אקדח לרקתו, למרות זאת הוא לא הסכים לעשות דבר ממה שהם ביקשו".

"פעילי דאעש אילצו אותנו להצטלם כמעט מהיום הראשון בשבי, אבל חבר המועצה אמר להם: 'אתם יכולים לירות בי, אבל לא אאפשר לכם לפגוע בכבוד של טורקיה', הוא סיכן את חייו בכך", סיפר אחד המשוחררים לרשת CNN בשפה הטורקית. "הוא לא שיתף פעולה למרות החשש הממשי שיירו בו".

מקורות טורקים רשמיים מסרו כי השחרור התבצע הודות למאמצים מודיעיניים, ולמרות ההכחשות לא ברור האם הטורקים שילמו כופר עבור בני הערובה, או שיחררו אותם באמצעים צבאיים. בעקבות שחרור בני הערובה במערב מקווים כעת שטורקיה תצטרף באופן אקטיבי ללחימה בארגון המדינה האסלאמית, אחרי שנמנעה מלעשות זאת בטענה לחשש לגורל אנשיה החטופים.

בתוך כך, ארגון הטרור האכזרי ממשיך בהשתלטות על צפון סוריה. הבוקר דווח שיותר מ-50 אלף בני אדם, מרביתם ממוצא כורדי, נמלטו מאזורי הקרבות ליד חאלב אל עבר רצועת הגבול עם טורקיה. בשלושת הימים האחרונים השתלטו באזור לוחמי דאע"ש על יותר מעשרים כפרים, על פי הדיווחים הם מבצעים באזור מעשי טבח וממשיכים להטיל את אימתם.