הקשר המלכותי של שבוי דאע"ש נחשף

ימים ספורים לאחר שארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) הציג סרטון ובו שבוי בריטי נוסף, העיתונאי ג'ון קנטלי, פרטים חדשים אודותיו מתפרסמים בממלכה: מטיול האופנועים המשותף עם הנסיכים ועד העינויים שעבר בסוריה

קנטלי יחד עם וויליאם והארי ("דיילי מייל")

יומיים לאחר פרסום סרטון התעמולה בו נראה העיתונאי הבריטי ג'ון קנטלי מטיח האשמות קשות בתקשורת המערבית, ומבטיח לחשוף את השקרים המופצים לדבריו על ארגון דאע"ש, נחשפים פרטים חדשים אודות התנאים המחרידים בהם שהה בשבי הארגון הקיצוני בסוריה וכן על קשריו האינטימיים עם בית המלוכה הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש פורסמה לראשונה ב"דיילי מייל" הבריטי תמונה בה נראה קנטלי יחד עם הנסיכים וויליאם והארי. התמונה צולמה בשנת 2008, במהלך טיול אופנועים שנערך ברחבי דרום אפריקה למען יתומים במדינת לסוטו. לאחר הטיול סיפר קנטלי בן ה-43 כי זכה להכיר היטב את הנסיכים הבריטים במהלך הטיול ואף חלק יחד עם הארי את חיבתו העזה לאופנועים.

מאז פורסם הסרטון בו הופיע קנטלי משבח את הארגון הסוני הקיצוני ומבטיח "לחשוף את האמת מאחורי המדינה האסלאמית", לא התקבלה כל תגובה מצד משפחת המלוכה לדברים הקשים.
מלבד חשיפת קשריו עם ארמון בקינגהם, נחשפו פרטים נוספים על העינויים שעבר קנטלי בשבי דאע"ש, יחד עם חברו, העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי - שנרצח באכזריות על ידי חמושי הארגון לפני כחודש.

מקורות ביטחוניים סיפרו ל"דיילי מייל" כי קנטלי ופולי עברו "גיהינום עלי אדמות" כלשונם. לדברי המקורות, שני העיתונאים אולצו להילחם אחד בשני בידיים חשופות על מנת לבדר את הפעילים הג'יהאדיסטים.

הבטיח לחשוף את השקרים. קנטלי

"שטיפה בזרמי מים ומכות חשמל"

מיד לאחר חטיפתם על ידי אנשי דאע"ש, פולי וקנטלי עברו סדרת חקירות שכללו עינויים קשים. במסגרת העינויים, השניים עברו חקירה המדמה טביעה. במסגרתה, כוסו פניהם בבדים ולאחר מכן זרמים חזקים של מים נשפכו על ראשיהם. עוד עולה כי העיתונאים חושמלו לא פעם על ידי אקדחים מסוג "טייזר" בכל פעם שלא התנהגו כראוי.

ביום חמישי האחרון פרסם ארגון הטרור הרצחני סרטון נוסף בו נראה העיתונאי בריטי, שאינו נראה בסכנת חיים מיידית, "לחשוף את האמת מאחורי ארגון המדינה האסלאמית". קנטלי דיבר למצלמה בזמן שישב מאחורי שולחן בחדר חשוך, כאשר לא ניתן לזהות את מיקומו. לאחר מכן האשים העיתונאי את הממשלה הבריטית ב"נטישתו", ותיאר כיצד ברצונו "להפריך את האמת המעוותת" שמופצת על ידי התקשורת במערב בסדרת סרטונים שיפרסם בהמשך.

"מאוד מדאיג לראות לאן הדברים הולכים, זה נראה שההיסטוריה חוזרת על עצמה אבל שוב, יש עוד זמן למנוע את מה שנראה כמו רצף אירועים בלתי נמנע, אבל זה יקרה רק אם אתם, הציבור יפעל עכשיו", קרא העיתונאי לצופים. "הצטרפו אליי לפרקים הבאים ואולי תופתעו ממה שלמדתם".

על פי תוכן הדברים, ברור כי הסרטון נערך השנה, אבל לא ברור מתי הוקלט - לפני או אחרי שהוצאו להורג העיתונאים האמריקנים ועובד הסיוע הבריטי.

הבטיח לחשוף את השקרים. קנטלי

"אני אסיר, אין לי מה להפסיד"

"שלום, שמי ג'ון קנטלי, אני עיתונאי בריטי ופעם עבדתי עבור כמה מהעיתונים הגדולים בבריטניה, כולל ה'סאנדיי טיימס', ה'סאן' וה'סאנדיי טלגרף'", סיפר. "בחודש נובמבר 2012 הגעתי לסוריה , שם נתפסתי בידי המדינה האסלאמית. עכשיו, שנתיים אחר כך, הרבה מאוד דברים השתנו כולל הרחבת המדינה האסלאמית שכוללת אזורים גדולים במזרח סוריה ובמערב עירק, אזור גדול יותר מבריטניה ועוד מדינות נוספות".

"אני יודע מה אתם חושבים - אתם אומרים לעצמם 'הוא עושה את זה רק כי הוא אסיר ומחזיקים אקדח ולראשו ואומרים לו מה לעשות'. ובכן, אני לא יכול להכחיש שאני אסיר, אבל אחרי שננטשתי על ידי ממשלתי וגורלי תלוי בידי הארגון. אין לי דבר להפסיד", הוסיף.

"אולי אחיה, אולי אני אמות - אבל אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו להעלות כמה עובדות שאתם יכולים לאמת, עובדות שבמידה ותפנימו אותם, אולי תוכלו להציל חיים", טען קנטלי שהאשים את התקשורת המערבית שלדבריו "מנסה לגרור את הציבור בחזרה לתהום, למלחמה נוספת עם המדינה האסלאמית אחרי שתי מלחמות נוראיות ולא פופולריות באפגניסטן ועירק, למה הממשלה שלנו כל כך נחושה להסתבך בעוד סכסוך שהיא לא תוכל לנצח בו?".

לאחר מכן האשים השבוי את כלי התקשורת בהם עבד בסילוף האמת: "אני עומד לחשוף בפניכם את האמת בנוגע למערכת והמוטיבציה של דאע"ש וכיצד התקשורת במערב, כולל הארגונים שבהם עבדתי, שינו והפעילו מניפולציות בנוגע לאמיתות האלה בהצגתם בבית. יש שני צדדים לכל סיפור - אתם חושבים שאתם מקבלים את התמונה המלאה?".