המאבק הבא לעצמאות? אם לא סקוטלנד, אז אולי קטלוניה

תושבי סקוטלנד הכריעו שהם רוצים להישאר חלק מבריטניה, אבל הציתו מחדש את הרצון לעצמאות של עמים אחרים באירופה: הפרלמנט של קטלוניה, חבל ארץ בצפון מזרח ספרד, העביר הצעת החלטה לקיום משאל עם לעצמאות שאינו מחייב, ושאמור להיערך ב-9 בנובמבר. השלטון במדריד מתנגד בתוקף

הפגנת הזדהות עם סקוטלנד בקטלוניה (רויטרס)

סקוטלנד אולי אמרה "לא" לעצמאות מבריטניה, אבל המאבק שהובילו סקוטים רבים עורר מחדש את הרצון לעצמאות במקומות אחרים: תושבי קטלוניה, חבל הארץ האוטונומי בצפון-מזרח ספרד, מעוניינים לחדש את מאבקם לעצמאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרלמנט בקטלוניה העביר הלילה (שבת) הצעת החלטה שאינה מחייבת, בבקשה לקיים משאל עם על עצמאותו של החבל, המונה למעלה מ-7 מיליון תושבים. החבל נחשב לאחד האזורים החזקים ביותר בספרד מבחינה כלכלית - ונהנה ממעמד אוטונומי כמעט בכל תחומי החיים. ההצעה תאפשר לקטלונים לערוך משאל עם בלתי מחייב בעוד פחות מחודשיים, ב-9 בנובמבר.

מנהיג החבל, ארתור מאס, הכריז כי על מדריד לאפשר לקטלונים לקיים משאל עם בדומה לזה שנערך בסקוטלנד ואמר: "לתושבי קטלוניה יש את הזכות לקבוע את עתידם, בדיוק כמו הסקוטים. זה שהם החליטו שלא, לא מונע מאיתנו להמשיך את המאבק".

התנגדות עזה במדריד לקיום משאל עם לעצמאות

בשבוע שעבר, בזמן שעוד התנהל המאבק הסקוטי לעצמאות, צעדו מאות אלפים ברחובות ברצלונה, בירת קטלוניה, כדי למחות על זכותם לערוך משאל עם לעצמאות. סקרים בקטלוניה מצביעים על כך ש-80% מאזרחיה מעוניינים שתהיה להם הזכות לקבוע אם להתנתק מספרד או לא.

גם הקטלונים יצביעו במשאל עם לעצמאות? (AP)


אלא שהקטלונים צפויים להיתקל בחומה בצורה של התנגדות מהממשל בספרד: ההצעה הראשונית לעצמאות עברה בפרלמנט הקטלוני חרף התנגדותו העזה של ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, שטען כי מדובר בהצבעה לא חוקית וכי היא מנוגדת לחוקת ספרד.השלטונות במדריד הבהירו כי אפילו עריכה של משאל עם בלתי מחייב היא אינה חוקית - וכי יפעלו להיאבק בקיום צעד שכזה בבתי המשפט.