6 מיליון איש בסיירה לאון בהסגר מחשש להידבקות באבולה

השלטונות במדינה שבמערב אפריקה הורו למיליוני התושבים להסתגר בבתיהם למשך 3 ימים ולא לצאת לרחובות - זאת מחשש להידבקות בנגיף האבולה שכברגבה את חייהם של מאות בני אדם במדינה. ארגון הבריאות העולמי: "הסגר כזה בגלל התפשטות מחלה לא נראה בעולם מאז ימי הביניים"

רחובות ריקים בסיירה לאון (רויטרס)

מדינת רפאים: כל מי שמגיע לסיירה לאון שבמערב אפריקה בימים אלה לא ימצא ברחובות אנשים, חוץ מאנשי מערכת הבריאות וכוחות הביטחון. הממשלה במדינה נקטה בצעד חסר תקדים להתמודדות עם התפשטות נגיף האבולה - והורתה ל-6 מיליון אזרחים להסתגר בבתים ולא לצאת למשך 3 ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי עובדי מערכת הבריאות עוברים מבית לבית במרחב העירוני הצפוף ובכפרים - זאת על מנת למצוא אנשים שנדבקו בנגיף - ולבודד אותם.
נשיא סיירה לאון, ארנסט באי קורומה, הפציר באזרחים להיענות להוראות. הרשויות במדינה אף הזהירו כי כל מה שייצא לרחוב במהלך זמן ההסגר ובלי אישור חירום מיוחד - ייעצר.

ההסגר הנרחב ביותר מאז ימי הביניים

מומחים בינלאומיים הזהירו כי ייתכן ולא יהיה מקום בבתי החולים לחולים החדשים שיאותרו במהלך ההסגר. במדינה מדווחים כי עד כה לא נרשמו אירועים חריגים - וכי התושבים נענים לקריאה להסתגר בבתים. "הסגר כזה כתוצאה לא נראה מאז התפשטות המגפה בימי הביניים באירופה", אמרו נציגים של ארגון הבריאות העולמי לסוכנות הידיעות AP.

"המהלך הזה יגן על ארצנו מהתפשטות הנגיף המסוכן הזה", אמר תושב הבירה פריטאון לסוכנות הידיעות AP. "רבים מאנשינו כבר מתו, גם רופאים ואחיות. בגלל שהמצב כה חמור, אם מבקשים להישאר בבית לזמן מסוים - זה לא דבר רע".

"כל מי שלא ייענה להוראות - ייעצר" (רויטרס)

עם זאת, במקומות אחרים במערב אפריקה נרשמו התנגשויות אלימות בין אזרחים לאנשי שירותי הבריאות שהסתובבו בכפרים ואכפו את ההסגר. אחדים אף הותקפו לאחר שנחשדו בהפצת נגיף האבולה.

חשש: חצי מיליון בני אדם באפריקה יידבקו באבולה עד ינואר

עד כה מתו יותר מ-2,600 בני אדם במערב אפריקה במה שמוגדר כהתפרצות הגדולה ביותר של נגיף האבולה אי פעם, 560 מהם רק בסיירה לאון.

2,600 כבר מתו מהנגיף באפריקה (AP)

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן פרסם הלילה דוח חדש בו הזהיר כי כחצי מיליון בני אדם עלולים להידבק בנגיף המסוכן עד סוף חודש ינואר. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הורה להקצות רבע מיליארד דולר לצורך הקמת מתקנים לטיפול בחולי האבולה בליבריה השכנה, שנפגעה באופן הקשה מכולן מהנגיף.