אחרי משאל העם: ראש ממשלת סקוטלנד הודיע כי יתפטר

השר הראשון אלכס סלמונד, ממובילי הקמפיין בעד עצמאות חבל הארץ, הודיע כי יתפטר בעקבות תוצאות משאל העם: "הפסדנו, אבל במרוצת הזמן סקוטלנד תתגלה כמנצחת האמיתית. זמני כמנהיג כמעט תם"

יתפטר. אלכס סלמונד (רויטרס)

ראש ממשלת סקוטלנד ומנהיג המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP), השר הראשון אלכס סלמונד, הודיע היום (שישי) כי יתפטר מתפקידו. הצעד בא על רקע תוצאות משאל העם, שבהן הוחלט כי סקוטלנד לא תצא לעצמאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו הייתה לי זכות לכהן כשר הראשון", אמר סלמונד בהודעתו. "הפסדנו במשאל העם, אבל במרוצת הזמן סקוטלנד תתגלה כמנצחת האמיתית. זמני כמנהיג כמעט תם".

מוקדם יותר, לאחר שהתקבלו תוצאות משאל העם, אמר סלמונד כי הוא מאוכזב מהתוצאות ומקווה שלונדון תעמוד בהבטחותיה. "ראשי המפלגות הבטיחו לקראת סופו של הקמפיין להעניק יותר כוח לסקוטלנד - סקוטלנד מצפה להגשמת ההבטחות האלה במהירות. משאל העם הוא ניצחון לדמוקרטיה".

הבוקר, אחרי קרב היסטורי, מותח וצמוד במיוחד הכריעו 4 מיליון סקוטים כי הם אינם רוצים להתפצל מבריטניה הגדולה ולצאת לעצמאות. על פי התוצאות, הפער בין המחנות עמד על כ-10% לטובת מחנה המתנגדים לעצמאות. 54% מתושבי חבל הארץ הצביעו נגד ההינתקות מבריטניה בעוד 46% הצביעו בעד.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בירך על בחירת העם הסקוטי שלא להכריז על עצמאות. "אנו נבטיח שההתחיבויות שלנו יתממשו במלואן", אמר קמרון. "לאלו שבחרו בעצמאות אני אומר - שמענו את כולכם. משאל העם הוא ניצחון לדמוקרטיה הוותיקה שלנו. עכשיו צריך לצעוד קדימה למען כל בריטניה".