הסנאט אישר: ארה"ב תאמן ותחמש מורדים סורים

תוכניתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לחימוש ואימון המורדים המתונים בסוריה אושרה על ידי הסנאט האמריקני. מטרת היוזמה האמריקנית היא לפגוע בארגון דאע"ש, שפשט והשתלט על ערים טריטוריות נרחבות בסוריה והקים בהן בסיסים ומפקדות מרכזיים

תוכניתו זכתה לתמיכה גדולה. אובמה (רויטרס)

הסנאט האמריקני אישר את יוזמתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לאמן ולחמש מורדים סורים מתונים. מטרת החוק שאושר זה מכבר בקונגרס, היא לחזק את הגורמים הנאבקים בארגון דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוק שמטרתו לחזק גורמים מתונים בסוריה נגד ארגון המדינה האסלאמית, עבר בקלות יחסית לאחר ש-78 מחברי הבית תמכו בהחלטו ורק 22 חברים התנגדו. בשלב הבא והסופי, יחתום אובמה על החוק שיזם והוא יצא לפועל. הנשיא האמריקני הביע סיפוק רב נוכח העברת החוק ואמר כי מדובר בהוכחה לכך ששתי המפלגות, הן הדמוקרטים והן הרפובליקנים, מאוחדות בדעה שיש להילחם באנשי "המדינה האסלאמית".

אובמה נשא דברים בבית הלבן זמן קצר לאחר אישור יוזמתו בידי הקונגרס, במהלכם פירט את תוכניתו לסייע למורדים המתונים בסוריה. קואליציית המורדים הסורית, ספגה מפלות מידי צבא אסד ואף הוכתה על ידי אנשי דאע"ש השולטים בשטחים נרחבים בעירק ובסוריה. "למעלה מ-40 מדינות, כולל מדינות ערביות, הציעו לסייע כחלק מהקואליציה נגד דעא"ש", הודיע הנשיא.

לוחמי דאע"ש (רויטרס)

לפני כיומיים, שלח ארגון הטרור הרצחני מסר מאיים לאובמה נגד פעולה קרקעית, באמצעות סרטון בשם "להבות המלחמה" - סרטון מושקע הנראה בתחילה כקדימון לסרט. הסרטון, שאורכו פחות מדקה, כולל אפקטים מיוחדים וצילום באיכות גבוהה שמעידים עד כמה הארגון משקיע בתדמיתו.

בסרטון שהועלה לרשת ואומת על ידי ה"ניו יורק טיימס", נראים חלק מההישגים הקרביים של דאע"ש - בהם כלי נשק מתקדמים ופיצוצים מרשימים - לצד אזהרות על היקף הנזק שייגרם לחיילים האמריקנים אם ידרכו על אדמת עירק. במהלך הסרטון נראים צילומי ארכיון של טנקים וכוחות אמריקנים הסופגים הפגזות וסוחבים פצועים.

על פי ההערכות, הסרטון נוצר בתגובה לדברי אובמה, שהכריז כי הוא "יפגע ובסופו של דבר ישמיד את הארגון". למרות שנשיא ארה"ב שב על עמדתו לפיה לא יפעל קרקעית נגד הארגון בסוריה או עירק, בכירים בממשלו העריכו כי ברבות הימים פעולה קרקעית היא "בלתי נמנעת".