בריטניה נושמת לרווחה: סקוטלנד לא תהפוך למדינה עצמאית

אחרי קרב צמוד במיוחד, 4 מיליון סקוטים בחרו להישאר חלק בלתי נפרד מהממלכה המאוחדת והכריעו נגד הפיצול מבריטניה. 54% מהסקוטים הצביעו נגד ההכרזה על עצמאות, בעוד 46% הצביעו בעד

הממלכה נותרה מאוחדת: אחרי קרב היסטורי, מותח וצמוד במיוחד שהתנהל בתקופה האחרונה והגיע לשיאו הבוקר (שישי), עם עריכת משאל העם בסקוטלנד, הכריעו 4 מיליון סקוטים כי הם אינם רוצים להתפצל מבריטניה הגדולה ולצאת לעצמאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

על פי התוצאות שפורסמו, הפער בין המחנות עמד על כ-10% לטובת מחנה המתנגדים לעצמאות. 54% מתושבי חבל הארץ הצביעו נגד ההינתקות מבריטניה בעוד 46% הצביעו בעד. 

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בירך על בחירת העם הסקוטי שלא להכריז על עצמאות. "אנו נבטיח שההתחיבויות שלנו יתממשו במלואן", אמר קמרון. "לאלו שבחרו בעצמאות אני אומר - שמענו את כולכם. משאל העם הוא ניצחון לדמוקרטיה הוותיקה שלנו. עכשיו צריך לצעוד קדימה למען כל בריטניה".

המאוכזבים (רויטרס)

השר הראשון של סקוטלנד, אלכס סאלמונד, אומר שהוא מאוכזב מהתוצאות ומקווה שלונדון תעמוד בהבטחותיה. "ראשי המפלגות הבטיחו לקראת סופו של הקמפיין להעניק יותר כוח לסקוטלנד - סקוטלנד מצפה להגשמת ההבטחות האלה במהירות. משאל העם הוא ניצחון לדמוקרטיה".

גלזגו חשבה אחרת

על אף ההחלטה שלא להיפרד מבריטניה, 53% מהמצביעים בגלזגו, המונה כחצי מיליון תושבים, הביעו תמיכה בעצמאותה של סקוטלנד במשאל העם שנערך בחבל הארץ, בעוד 47% הצביעו נגד. באדינבורו הבירה הסקוטית הצביעו 61% מהתושבים נגד הכרזה על עצמאות מול 38% שהצביעו בעד.

"ניצחון לדמוקרטיה" (רויטרס)

תוצאות האמת הראשונות במשאל העם הגיעו מהחבל הכפרי קלקמאננשייר, הממוקם צפונית מערבית לבירה אדינבורו. על פי הנתונים, 53.8% מתנגדים לעצמאות סקוטלנד ו-46.2% תומכים ביוזמת ההיפרדות מבריטניה הגדולה. תושבי האיים הצפוניים של סקוטלנד, אורקני ושטלנד, הצביעו גם הם נגד עצמאות סקוטלנד. 67.2% מתושבי אורקני הצביעו נגד עצמאות לסקוטלנד ו-63.71% מתושבי שטלנד הביעו רצון להישאר חלק מהממלכה המאוחדת.   

תוצאות המשאל הגיעו גם מהאי קומהירל נן ילאן סאר שבצפון בריטניה, שם הצביעו 53.4% מתוך 22 אלף התושבים נגד ההתנתקות מהממלכה המאוחדת. על פי התוצאות, שהתפרסמו לפנות בוקר, 46.5% מתושבי האי ביקשו עצמאות עבור סקוטלנד.

מאבק צמוד (AP)

בדנדי סיטי הצביעו 42.6% מהתושבים נגד בעוד 57.3% הצביעו בעד. באינטטרקלייד הצביעו 50% נגד  ו-49.9% הצביעו בעד עצמאותה של סקוטלנד. במידלות'יין נרשם יתרון ברור למתנגדים להתנתקות, כש-56.3% הצביעו נגד -43.7 בלבד הצביעו בעד. 

המפסידים (AP)

ברנפרשייר 52.8% הצביעו נגד עצמאות סקוטלנד ו-47.1% הצביעו בעדה. במערב דאנברטונשייר תמכו התושבים בהתנתקות מהממלכה עם 53.9% שהצביעו בעדה. באיסטלות'יין התוצאות היו הרבה יותר ברורות - עם 61.7% שאמרו "לא" לפירוק בריטניה.