מרוץ צמוד בסקוטלנד: רוב זעום למתנגדים

בעוד מיליוני סקוטים ממשיכים להגיע לעמדות ההצבעה כדי להכריע בשאלה האם להיפרד מבריטניה או לא - סקר אחרון שפורסם אחר הצהריים מצביע על פער קטן לטובת המתנגדים: 53% הצהירו שיצביעו נגד ההתנתקות מהממלכה, 47% הצהירו שיתמכו. תומכי מחנה ה"כן" חשים שמדובר ביום היסטורי, בלונדון חוששים

הקלפיות בסקוטלנד פתוחות משעות הבוקר, ומיליוני תושבי החבל עדיין לא יודעים אם יקומו מחר בבוקר כאזרחי מדינה חדשה: בשעה 06:00 הבוקר (שעון מקומי) נפתחו למעלה מ-2,600 קלפיות ברחבי סקוטלנד, וכארבעה מיליון תושבים ייצאו על מנת להכריע: כן להיפרדות מבריטניה אחרי 307 שנים - או הישארות בממלכה המאוחדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד התורים ממשיכים להשתרך בעמדות ההצבעה, סקרים שהתפרסמו אחר הצהריים משקפים תמונת מצב מרגיעה, לפחות בינתיים, לראש הממשלה הבריטי דייויד קמרון, שאפשר את קיום משאל העם - אולם מתנגד לפירוד: 53% הביעו התנגדות לעצמאות סקוטלנד, בעוד 47% הצהירו כי יתמכו בפיצול מבריטניה. מדובר בפער הגדול ביותר לטובת המתנגדים שנמדד בימים האחרונים, בהם פורסמו סקרים של פער של 2% בלבד בין המחנות.

הפער הגדול ביותר למתנגדים מזה כמה ימים


למרות הסקרים שמראים יתרון קל למתנגדים, בלונדון עדיין מתעקשים כי ההכרעה בשאלת ההיפרדות אינה ברורה וכי מספר של 200 אלף מתלבטים הוא זה שיכריע את הכף.

"הזדמנות של פעם בחיים"

הקלפיות במדינה ייסגרו הלילה (חצות שעון ישראל), וכעבור כמה שעות יחלו לזרום התוצאות הראשונות. עד אז יוכלו להפקיד את הצבעתם בין 95 ל-97% מהתושבים, שהודיעו כי יצביעו. כוחות משטרה מקומיים מאבטחים חלק מעמדות ההצבעה באדינבורו, אולם עד כה לא דווח על אירועים אלימים או על הפרות סדר.

תורים בעמדות ההצבעה


"ההתלהבות בכל רחבי סקוטלנד היא עצומה", העיד ראש הממשלה הסקוטי, אלכס סלמונד, ממובילי הקמפיין בעד עצמאות החבל. "זו הזדמנות של פעם בחיים והיום הגורלי ביותר בתולדותינו", אמר סלמונד שהביע תמיכה בקריאתו של אלוף ווימבלדון, אנדי מארי הסקוטי, שצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בואו נעשה זאת ונעניק למדינתנו עצמאות".

סקוטלנד - ממחר מדינה עצמאית?