יום הבוחר: סקוטלנד יוצאת להצביע

האם הממלכה עומדת להיפרד מהתואר "מאוחדת"? תושבי סקוטלנד יחליטו האם לצאת לעצמאות או להישאר חלק מבריטניה. הסקרים האחרונים מצביעים על קרב צמוד מאוד. יותר מ-4 מיליון סקוטים ייקחו חלק בהצבעה, והתוצאות הסופיות יפורסמו ככל הנראה רק ביום שישי

תושבי סקוטלנד ייצאו היום (חמישי) להצביע במשאל עם האם הם יהיו עצמאים משליטת בריטניה או ימשיכו להיות חלק ממשפחת העמים הבריטים. בפתק הבחירה תופיע השאלה "האם סקוטלנד תהיה מדינה עצמאית?", והבוחרים יצטרכו לסמן איקס באחת המשבצות - "כן" או "לא". תחנות הבחירה ייפתחו בשעה 09:00 (שעון ישראל) וייסגרו בחצות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי רוב הסקרים שפורסמו בימים האחרונים, התוצאות צמודות. סקרים שהופיעו ביממה האחרונה מעניקים יתרון של 2-4% למתנגדי העצמאות, ובתקשורת הבריטית מבקשים לגלות סבלנות עד שנדע את התוצאות הסופיות, שצפויות להגיע - לדברי התקשורת - בארוחת הבוקר של יום שישי.

התוצאות הראשונות של הבחירות בסקוטלנד יגיעו עוד לפני שישי בבוקר, אבל הן לאו דווקא יוכלו לשקף את תוצאות האמת, כי רוב האוכלוסיה מתגוררת בערים גלזגו, אדינבורו או אברדין, עם 45% מהקולות.

ברשימת הבוחרים יש 4,285,323 שמות של סקוטים בני 16 ומעלה. הבוחרים חייבים להיות תושבי סקוטלנד, בעלי לאום בריטי, אחת ממדינות חבר העמים או אזרחים אירופאים שנרשמו בפנקס הבוחרים עד תחילת ספטמבר.

התוצאות הסופיות יגיעו בבוקר יום שישי (רויטרס)

תומכים בעצמאות: "אסור לכלוא אריה בכלוב"

את הצבע הכחול של מחנה ה"כן לעצמאות" ניתן לראות בבירור ברחובות. מדובר בעיקר בצעירי סקוטלנד המאוכזבים מהמצב הקיים. הם מורדים במסורת הבריטית ובעיקר מתנגדים לפוליטיקאים הבריטים שלמרות החנופה של הימים האחרונים לא מייצגים, לטענתם, את הערכים הסקוטיים. "אסור לכלוא אריה בכלוב", אמר אחד מהם, "האריה צריך להיות חופשי".

מתנגדי העצמאות הם ברובם מהאוכלוסיה המבוגרת יותר. אלו סקוטים שחוששים משינוי ומפחדים מהיום שאחרי הפרידה מהממלכה המאוחדת. "אנחנו חושבים שלסקוטלנד יהיה יותר טוב להישאר חלק מבריטניה", הסבירה אחת המתנגדות לעצמאות הסקוטית.

גם העסקים המקומיים לקחו חלק בקרנבל: ברים מכרו משקאות "כן" או "לא", ומאפייה אחת החליטה לערוך סקר מעניין. היא מכרה אתמול עשרות עוגות משלושה סוגים - "כן", "לא" ו"טרם החלטתי". "יש תנודות לכאן ולכאן, ולכן אנחנו מוכרים את העוגות מדי שבוע", הסביר בעל המאפייה.

בחודשים האחרונים, תומכי סקוטלנד העצמאית סגרו את הפער והצליחו להגיע בשבוע האחרון, לפחות על פי הסקרים - לשוויון. אבל אתמול, סקר של מכון Panelbase שעובד עם סוכנות הידיעות רויטרס, מראה נסיגה בתמיכה בעצמאות ופרידה מבריטניה. הסקר מראה 48% תמיכה בעצמאות , 52% תמיכה בהמשך הקשר עם בריטניה.