מה אמר סגן נשיא ארה"ב ביידן שעיצבן את היהודים?

סגן הנשיא האמריקני, אחד המועמדים הפוטנציאלים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ב-2016, סיפר בכנס משפטנים על מלווים בריבית שפועלים לעיקול והכפלת חובות של חיילים וחיילות שמשרתים מעבר לים. ביידן כינה את אותם המלווים "שיילוקים", על שמה של דמות היהודי המלווה בריבית מהמחזה "הסוחר מוונציה" של שייקספיר

ג'ו ביידן מדביק סטריאוטיפים? (AP)

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, היה צריך להיות זהיר יותר, כך אומרים היום (רביעי) דוברי ארגונים יהודיים בארה"ב. זאת לאחר שביידן השתמש בביטוי "שיילוק", דמות של סוחר יהודי מושחת - מלווה בריבית, פרי עטו של וויליאם שייקספיר במחזה "הסוחר מוונציה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בוועידה לציון 40 שנה לארגון תובעים אמריקני, ביידן הזכיר את שירות בנו בעירק שסיפר לו על חברים בצבא שנאלצו להתמודד עם בעיות משפטיות בבית: "זה היה אחד הדברים שהיו חסרים להם מאוד בשנה ששירתו בעירק", אמר ביידן וטען שבנו סיפר לו על חברים שנקלעו לבעיות של חובות ועיקולים. "ה'שיילוקים' האלה ניצלו את הנשים והגברים האלה כששירתו מעבר לים", הוא אמר.

ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, שמע, נסער והוציא הודעה רשמית: "כאשר מישהו חברותי לקהילה היהודית ופתוח לסובלנות כמו סגן הנשיא ג'ו ביידן משתמש בתואר 'שיילוק' כדי לתאר מלווי כספים לא הגונים שעובדים עם נשים וגברים שמשרתים בצבא, אנחנו רואים שוב עד כמה עמוק הסטריאוטיפ הזה בחברה". ההודעה פורסמה באתר ה-CNN, ובעוד גופי תקשורת מרכזיים בארה"ב.

שיילוק ואנטוניו ב"סוחר מוונציה" (AP)

"שיילוק" הוא הדמות המרכזית במחזה "הסוחר מוונציה" של ויליאם שייקספיר, שנכתב במאה ה-16. במחזה מוצג היהודי המלווה בריבית שיילוק, שמלווה כספים לסוחר מוונציה בשם אנטוניו, שנאלץ לשלם את החוב בבשרו. הדמות של שיילוק מייצגת במאות השנים האחרונות את הסטריאוטיפ האנטישמי.