סורי שנשבה עם סוטלוף: "ניסיתי להצילו, אך לא פנו אליי"

באוגוסט 2013 נשבה העיתונאי האמריקני-ישראלי סטיבן סוטלוף בסוריה, לצד אזרח סורי שסייע לו בעבודתו. האזרח ששוחרר משבי דאע"ש התראיין וטען כי ארה"ב "לא פנתה אליי כדי לשאול אותי לגבי השבי", ובכך נמנעה האפשרות לאתרו לפני הוצאתו להורג

"הוא היה אדם טוב". סוטלוף

"הרגשתי כאילו איבדתי אח": יוסף אבובכר, אזרח סורי שסייע לעיתונאי האמריקני-ישראלי סטיבן סוטלוף במעסו האחרון לתוך סוריה, התראיין הלילה (רביעי) לרשת CNN וסיפר על היכרותו עם סוטלוף, שהוצא להורג בידי ארגון דאע"ש. אבובכר, שחלק כבוד אחרון לידידו, מתח ביקורת על התנהלות ארה"ב שלדבריו לא ניסתה לדלות ממנו מידע מודיעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השניים הכירו ב-2012 כאשר סוטלוף ראיין את אביו של אבובכר בנוגע למלחמת האזרחים הסורית, וכעבור שנה נפגשו שוב בסוריה. סוטלוף הביא לידידו, שסייע לו בשטח במסעו האחרון לתוך סוריה, מצלמה קטנה כמתנה, וזמן קצר לאחר מכן השניים נפלו בשבי הארגון הקיצוני: לדברי אבובכר, 15 מלוחמי הארגון קפצו מתוך כלי רכב שחורים ולקחו אותם בשבי.

אבובכר טען כי אף גורם אמריקני לא ניסה לתחקר אותו על תקופת השבי על מנת לגלות את מקום הימצאו של סוטלוף: "לא, אף אחד לא יצר איתי קשר וניסיתי לעזור, אבל הממשל האמריקני לא בא אלי ושאל שאלות לגבי המצב. הם יכולים למצוא אותי, זה קל, אבל הם לא עשו את זה", אמר אבובכר, ששמר על קשר עם משפחתו של סוטלוף.

סוטלוף בסרטון ההוצאה להורג

"זו הייתה טעות אחת מני רבות", אמר בתגובה ברק ברפי, דובר משפחת סוטלוף. ה-FBו סירבו להגיב לדיווח, אך ציינו כי תיק סוטלוף נחקר והם "מחויבים להביא את רוצחיו לדין".

אבובכר, שסייע למאות עיתונאים בתוך סוריה בעבר ומתגורר כיום בטורקיה, סיפר כי לאחר ששוחרר משבי דאע"ש, דאג מאוד לחברו הקרוב שלבסוף הוצא להורג: "כל כך הצטערתי - שלחתי הודעה לאמא שלו ואמרתי לה שאני מצטער, ניסיתי ככל יכולתי להציל אותו. התחושות שלי הן כאילו איבדתי את אחי - הוא היה אדם נחמד עם לב טוב, ואני מקווה שהוא יוכל לנוח בשלום".

לאחר מכן האשים השבוי לשעבר שומר בגבול הטורקי-סורי בסיוע בשביית סוטלוף: לדבריו, השומר העביר לדאע"ש מידע על מקום הימצאו של העיתונאי. "הוא אמר להם - הוא עבר מכאן לכאן, ואתם יכולים לחכות לו בנקודה הזו, יש לו רכב כזה", טען אבובכר, שציין כי סוטלוף החליף רכב על מנת להימנע משבי, אך המידע הועבר לארגון הטרור.