נשיא צרפת: דאעש - איום ביטחוני על כל העולם

נציגי למעלה מ-30 מדינות מתכנסים היום בפריז, שם נפתחת הוועידה הבינלאומית לטיפול בארגון הטרור האסלאמיסטי הקיצוני דאעש. למרות הצגת החזית האחידה, עדיין קיימים חילוקי דעות רבים בין המדינות: כמעט כולן מסרבות לקחת חלק במתקפות נגד הארגון

הפכו לכאב הראש של העולם, דאעש (רויטרס)

העולם נגד דאעש: נציגי יותר מ-30 מדינות, בהן גם חמש החברות במועצת הביטחון של האו"ם ועשר מדינות ערביות, נפגשים הבוקר (שני) בפריז שבצרפת, לוועידה בינלאומית לדיון בדרכי הפעולה נגד ארגון הטרור הקיצוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, הודיע כי ארצו תחל היום בטיסות, שעיקר מטרתן היא איסוף מידע, מעל שמי עירק במסגרת המאבק בארגון דאעש. "ביקשנו מהעירקים אישור לטוס", הוסיף פביוס, שאישר כי המטוסים ימריאו מהבסיס הצבאי הצרפתי באבו דאבי.

על דבריו הוסיף נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, שהדגיש את הצורך במערכה משותפת נגד הארגון האסלאמי הקיצוני ואמר כי האיום הנשקף ממנו נוגע לאומות העולם כולן.

נשיא צרפת, היום בוועידה (AP)

מי שעומדים בקו החזית הראשון מול פעילות דאעש, קראו לעולם לא לבזבז זמן בתכנון פעולות הנגד. "טיפול הקהילה הבינלאומית בדאעש מתאחר", אמר נשיא עירק, פואד מסעום. "מצב שכזה עשוי לאפשר לדאעש להשתלט על שטחים נוספים ולהעצים את איומו".

נציגי המדינות השונות ידונו בדרכי הפעולה נגד דאעש, בין היתר בהמשך המתקפות האוויריות נגד פעיליו ובהושטת סיוע הומניטרי לאזרחים הסובלים ממסעות הכיבוש של הטרוריסטים. נציגה בולטת שהביעה רצון להילחם בדאעש, אך תיעדר מהוועידה, היא אירן, שלא הוזמנה עקב אי רצונה לנקוט בפעולות שיפגעו באינטרסים של בן בריתה, נשיא סוריה בשאר אסד.

פעילי דאעש (AP)

פערים רבים בין המדינות: רובן מסרבות להצטרף למאמץ הצבאי

למרות הכינוס שמראה סימנים של אחדות, בין נציגי המדינות עדיין קיימים פערים רבים – בעיקר על רקע סירובן הכמעט מוחלט של המשתתפות להצטרף למתקפות האוויריות שמבצעת ארה"ב נגד דאעש בשטח עירק. בין הסרבניות: מצרים, סעודיה, קטאר וירדן – ואפילו צרפת, יוזמת המפגש, שאינה מוכנה עדיין להצטרף למתקפות מן האוויר.

הצרפתים דורשים שיינתן אור ירוק לתקיפות תחת מגבלות החוק הבינלאומי. גם הבריטים לא ששים להצטרף למתקפות מן האוויר נגד דאעש, שערף בפומבי את ראשו של דייויד היינס, עיתונאי בעל אזרחות בריטית בסוף השבוע האחרון – ומאיים לעשות את אותו הדבר גם לעיתונאי אלן האנינג, שמוצג כ"בא בתור".

רק אוסטרליה הביעה עד כה נכונות לשיתוף פעולה צבאי עם האמריקנים. ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט, הכריז אתמול כי הוא שולח טייסים וכ-600 חיילים למפרץ הפרסי, על מנת להתכונן לפעולות נגד דאעש.