המלכה אליזבת לסקוטים: "חשבו בזהירות על העתיד"

מלכת אנגליה חרגה ממנהגה ובהתבטאות יוצאת דופן הביעה עמדה בנושא פוליטי – משאל העם של סקוטלנד לעצמאות. במהלך ביקורה בסקוטלנד קראה למצביעים שיילכו השבוע לקלפיות לחשוב היטב על עתידם. בארמון בקינגהאם התעקשו: "המלכה שומרת על היותה חסרת פניות"

המלכה אליזבת. חרגה ממנהגה (רויטרס)

המלכה אליזבת בהתערבות נדירה בזירה הפוליטית הביעה היום (ראשון) תקווה כי המצביעים הסקוטים "יחשבו בזהירות רבה על העתיד" לפני משאל העם הצפוי ביום חמישי הקרוב על עצמאותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגרדיאן הבריטי" מדווח כי המלכה אמרה את הדברים במהלך ביקור שערכה בסקוטלנד ובכך שברה את שתיקתה בנושא. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון צפוי להגיע מחר לסקוטלנד לביקור אחרון לפני משאל העם, במטרה להעביר מסר לפיו - הצבעה בעד עצמאותה של סקוטלנד תוביל לפיצול "לנצח".

המלכה, שנשארת מעל הוויכוחים הפוליטיים כחלק מהמונרכיה החוקתית, הקפידה עד עתה לקיים את ההתנהגות המקובלת ולא לתמוך באף צד במשאל העם. אבל דבריה נראים ככאלה שעולים בקנה מידה אחד עם טענותיהם של המצביעים נגד, לפיהן עצמאות תוביל לנתק עם בריטניה שלא ניתן יהיה לשנותו.

דוברת מארמון בקינגהאם אמרה בתגוגבה: "אנחנו אף פעם לא מתייחסים לאמירות שנאמרו בשיחות פרטיות. אנחנו רק חוזרים על מה שהמלכה אמרה תמיד: היא שומרת על היותה חסרת פניות כנדרש מהחוקה. כמו שהמלכה תמיד אמרה - זה עניין של העם בסקוטלנד".