הקנצלרית מרקל: "לא להשאיר לאנטישמיות כל סיכוי להתקיים"

בכנס בהשתתפות אלפים מבני הקהילה היהודית בגרמניה למאבק באנטישמיות, קראה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, להיאבק עד חורמה בשנאת יהודים: "גרמניה מחויבת לכך ומודעת לאחריות ההיסטורית שלה". הכנס נערך על רקע עלייה מדאיגה באירועים האנטישמיים בעולם - ובגרמניה בפרט, במהלך ימי מבצע "צוק איתן"

הקנצלרית במסר חד וברור נגד שנאת יהודים: על רקע העלייה באנטישמיות שנרשמה באירופה בכלל ובגרמניה בפרט בתקופה האחרונה, במיוחד לאחר מבצע "צוק איתן", קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל השתתפה היום (ראשון) בעצרת גדולה נגד אנטישמיות שנערכה סמוך לשער ברנדנבורג בברלין - וגינתה בחריפות את תופעות שנאת היהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעצרת, בה השתתפו כ-5,000 מבני הקהילה היהודית בגרמניה, אמרה מרקל: "זה מובן מאליו שיהודים חיים כאן. גרמניה מודעת לאחריותה הנצחית להעביר את מסר השואה לדורות הבאים. בשמה של הממשלה הפדרלית אני מגנה בתוקף את האנטישמיות בגרמניה ובאירופה כולה".

"אנו נעשה כל מה שנוכל כדי להבטיח שלאנטישמיות לא יהיה סיכוי להתקיים", אמרה מרקל לקראת האירוע, שנערך לציון 75 שנה לפרוץ מלחמת העולם השנייה. "יש הרבה מאוד עבודה לפנינו בהתמודדות עם האנטישמיות", הבהירה מרקל ואמרה כי העובדה שכל מוסד יהודי ברחבי גרמניה זקוק לאבטחה היא מדאיגה למדי.לדבריה הצטרף גם נשיא המועצה היהודית בגרמניה, דיטר גרונמן: "לא חשבתי שיש צורך להפגין בגרמניה נגד שנאת יהודים. אנחנו יהודים ואנחנו מתרכזים כאן אחרי שבועות קשים, גלי הלם של שנאת יהודים , מתקפות נגד בתי כנסת, סיסמאות שנאה חסרות בושה. לא נשלים עם זה". ראש עיריית ברלין, קלאוס וורייט, הצהיר כי "כולם יוכלו לחיות את חייהם בגרמניה על פי אמונתם, ובאופן חופשי".

עלייה מדאיגה באנטישמיות בגרמניה: "יהודים לתאי הגזים"

בשבוע שעבר פרסמה הליגה נגד השמצה דוח חדש אודות מצב האנטישמיות בעולם, המתאר עלייה מדאיגה באירועי השנאה נגד יהודים, בו בין היתר נרשמה עלייה של 400% באנטישמיות בבריטניה. בדוח מפורטת גם תקרית שאירעה ביולי האחרון בעיר במערב גרמניה, במהלכה הושלך בקבוק תבערה לבית כנסת והמפגינים קראו לשלוח את כל היהודים לתאי הגזים.

אלא שהתקרית הזו אינה תקרית בודדת: במהלך ימי המבצע בעזה, התרחשו אירועים אלימים רבים של פרו-פלסטינים נגד יהודים בגרמניה. מוחים נגד פעולת צה"ל בעזה קראו בהפגנות שערכו: "ציונים הם פשיסטים שהורגים ילדים ואזרחים, יש להשמידם". בתקרית נוספת, רוססה המילה "יהודים" לצד איור של מועל יד נאצי על בניין של מערכת עיתון במזרח המדינה.