פרשת 8200 בתקשורת הזרה: "סערה ביחידת העילית של ישראל"

פעילות צה"ל במבצע צוק איתן ברצועת עזה כבר לא תופסת את הכותרות בכלי התקשורת בעולם, אך עורכי החדשות בתקשורת הזרה מגלים התעניינות רבה במכתב הסרבנים של יחידת 8200. בתקשורת האירנית נטען כי "הצבא ידיח את חיילי המילואים שטענו בפומבי שהם לא מוכנים להמשיך ולרגל אחרי הפלסטינים"

אילוסטרציה (חדשות 2)

סערת סרבני 8200 מכה גלים גם בעולם: התקשורת הבינלאומית, במיוחד זו בבריטניה, מגלה הבוקר (ראשון) עניין רב בעצומת "וותיקי המודיעין הישראלי שמסרבים לפעול נגד תושבי השטחים הכבושים". בכותרת העיתון "גרדיאן" אימצו עורכיו את טענות משרתי המילואים הסרבנים וכתבו כי "אנשים חפים מפשע תחת משטר צבאי חשופים למעקב ישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

העיתון הבריטי היוקרתי הדגיש כי החותמים על העצומה טענו שהיחידה עוקבת אחרי התקשורת האלקטרונית של תושבי השטחים, הטלפון, המיילים והרשתות החברתיות. עוד נכתב כי דיפלומטים פלסטינים, אנשי ממשל וביטחון נמצאו על הכוונת של אנשי המודיעיון הישראלים, והעיתון אף הציג עדויות מוקלטות של הפעילים שמספרים על שירותם הצבאי במודיעין הישראלי. האתר הבריטי השווה את יחידת "Shmoneh-Matayim" ליחידות העילית של סוכנות ה-NSA האמריקנית - הרשות לביטחון לאומי - או יחידת המודיעין הבריטית GCHQ. 

האתר האירני PRESSTV בחר לכתוב בכותרתו כי "המשטר הישראלי ידיח עשרות לוחמי מילואים". באתר, המופיע בשפות פרסית, ערבית ואנגלית נכתב כי "הצבא ידיח את חיילי המילואים שטענו בפומבי שהם לא מוכנים להמשיך ולרגל אחרי הפלסטינים". עוד נטען בכלי התקשורת האירני כי משימתה של היחידה היא לאסוף מידע אישי והיא קשורה לשירות המודיעין האמריקני.

יעלון עם מפקד 8200 לשעבר (אריאל חרמוני (משרד הביטחון))

טענות הסרבנים צוטטו בהרחבה בתקשורת הזרה

היידן קופר, כתב הרשת האמריקנית ABC, טען כי "חיילים ישראלים מיחידה מובחרת מסרבים להשתמש בסחיטה ואיומים נגד הפלסטינים", והוסיף כי כל פלסטיני עשוי למצוא עצמו במעקב ועלול לסבול מסנקציות, כגון שלילת היתרים, הטרדה, סחיטה, או פגיעה פיזית. בצה"ל אמרו בתגובה לרשת ABC כי "לחיל המודיעין אין תיעוד לכך שההפרות הספציפיות שהוזכרו במכתב התרחשו אי פעם". למרות ההכחשה, הרשת אף שידרה כתבה בנושא שמתארת כיצד "הפלסטינים נמצאים תחת מעקב מתמיד של ארגון המודיעין הטוב בעולם".

"ככל שהייתי יותר זמן בתפקיד, הבנתי את המודיעין יותר ואת מה שקורה סביבי", אמר אחד מחותמי העצומה לכתבה. "היו לי יותר ויותר שאלות וספקות לגבי מה שאנו עושים - חשבתי שהשירות שלי יהיה מאוד נקי, אך כבר במהלך השירות שלי היה לי ספק, ואחרי השחרור הבנתי שהפלסטינים כאנשים ולא כמקורות".

גם באתר ה-BBC קיבלה העצומה תהודה רבה, כאשר נכתב בכותרת: "עשרות ותיקים מיחידת עילית של המודיעין בצבא הישראלי אומרים שהם לא מוכנים לשרת יותר במבצעים ננד פלסטינים". האתר הבריטי ציטט את טענת הסרבנים, שלפיה "המודיעין מאפשר לנו שליטה על מיליון אנשים בעזרת מעקב חודר ויסודי שחודר לרוב תחומי החיים".

הכותרת של האינדיפנדנט הבריטי אף גרסה כי היחידה כולה מתנגדת לשירות בשטחים כי אינה רוצה "לפגוע בפלסטינים חפים מפשע".