אם הדוגמנית שנרצחה על ידי פיסטוריוס נגד ביהמ"ש: "בתי מתה מוות נורא, והם מאמינים לסיפור של הרוצח"

אמה של הדוגמנית הדרום-אפריקנית ריבה סטינקאמפ שנרצחה בידי האצן אוסקר פיסטוריוס, אמרה כי היא לא מקבלת את החלטת בית המשפט להרשיע אותו רק בהריגה. "היא מתה מוות נורא וכואב", אמרה בבכי. "הם מאמינים לסיפור שלו". ייתכן והוא יוכל להמשיך להתחרות בעתיד

פיסטוריוס וסטינקאמפ (רויטרס)

אמה הדוגמנית ריבה סטינקאמפ, הדוגמנית הדרום-אפריקנית שנרצחה בידי האצן אוסקר פיסטוריוס - זועמת לאחר שבית המשפט הרשיע אותו אתמול (שישי) בהריגה בלבד, ולא ברצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני פשוט לא מאמינה שזה מה שהוחלט, הם מאמינים לסיפור שלו אבל אני לא", אמרה ג'ון סטינקאמפ, אמה של הדוגמנית בריאיון ל-NBC. הוא עדיין חי ונושם אבל היא נעלמה לנצח". לדבריה, פסק הדין הזה אינו מהווה צדק לבתה.

"היא מתה מוות נורא, כואב, נורא והיא סבלה. אני לא יכולה להאמין שהם מאמינים שזאת הייתה תאונה", הוסיפה האם בזעם. "באמת לא אכפת לי מה קרה לאוסקר, זה לא הולך לשנות שום דבר כי הבת שלי לא תחזור, זה לא יביא לנו אותה בחזרה".

אתמול הודיע דובר הוועדה הפאראלימפית כי האצן פיסטוריוס יוכל על אף ההרשעה להמשיך ולהתחרות בעתיד. הדובר, קרייג ספנס, הוסיף כי "אם ייגזר עליו עונש מאסר, לא נעמוד בדרכו לאחר שיסיים לרצות אותו". עם זאת, לדברי ספנס, השתתפותו של פיסטוריוס באירועי ספורט עתידיים תלויה ברצונה של הוועדה הפאראלימפית בדרום אפריקה שייצג אותה.

האצן בזמן המשפט (רויטרס)

במקביל, נשמעו הערכות כי ייתכן שפיסטוריוס לא עומד כלל בפני עונש מאסר בפועל, למרות הרשעתו - כך דווח למשל בסוכנות הידיעות בלומברג. עונשו עשוי לנוע בין קנס כספי לבין עשר שנות מאסר בפועל. אך כיוון שלא קיים עונש מינימום, עשוי בית המשפט להקל מאוד בעונשו, בהתאם לנסיבות המקרה הספציפיות.

שוחרר בעקבות עד הקראת גזר דינו

ביהמ"ש הרשיע אתמול את פיסטוריוס בהריגת בת זוגו, ובסעיף אחד מתוך שלושה של החזקת נשק. "הנאשם פעל ברשלנות כשירה לעבר תא השירותים כשידע שיש מישהו מאחורי הדלת", קבעה השופטת. עם זאת, שוחרר האצן קטוע הרגליים בערבות עד להקראת גזר דינו ב-13 באוקטובר.

השופטת קבעה כי "אדם אחראי היה חוזה את התוצאות של הירי - שמי שנמצא מאחורי הדלת יכול להיהרג". העונש המקסימלי להרשעה מסוג זה, המקבילה לגרימת מוות ברשלנות, עלול להיות עד 15 שנים, אך גזר הדין לא צפוי להימסר היום אלא בשבועות הקרובים.

ימשיך להתחרות בעתיד? (רויטרס)

פיסטוריוס, שאיבד את שתי רגליו בגיל 11 חודשים, התפרסם כאשר השתתף, למרות המגבלות, באולימפיאדת לונדון ב-2012 ורץ על להבים מיוחדים. כחצי שנה לאחר האולימפיאדה, בפברואר 2013, נורתה למוות חברתו לחיים של פיסטוריוס, בחדר השירותים בביתם של השניים. האצן נעצר זמן קצר לאחר מכן, ונאבק מאז ועד היום להוכיח את חפותו. לאורך משפטו טען כי סבר שפורץ חדר לביתו ולכן ירה ארבעה כדורים לעבר דלת המקלחת - ירי שהביא למותה המיידי של ריבה סטינקאמפ.

משפטו של פיסטוריוס נמשך זמן רב, והוא לווה בדמעות ובעדויות קשות בעד ונגד האצן. במהלך הדיונים בבית המשפט, שהועברו בשידור ישיר לכל בית בדרום אפריקה, פרץ פיסטוריוס לא פעם בבכי כשתיאר את שאירע באותו יום. בשל מצבו הנפשי של האצן, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו. לטענת התביעה, מדובר בהצגה גדולה, אך לדברי סנגוריו של פיסטוריוס לא ניתן לזייף פוסט-טראומה בצורה חריפה שכזו. "אני לוקח את האשמה על שלקחתי את חייה", סיפר בעבר על דוכן בית המשפט.