קרי: "אירן תצטרף ללחימה? בלתי הולם"

בעוד הממשל האמריקני מנסה לגייס תמיכה רחבה ככל הניתן במערכה הבינלאומית נגד ארגון הטרור דאעש, דווקא מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מבהיר כי זה יהיה בלתי הולם אם אירן תצטרף לקואליציה הזו. קרי מעדיף לבנות קואליציה בינלאומית רחבה עם מדינות אירופאיות וערביות

רוצה את אירן בחוץ. ג'ון קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר הערב (שישי) כי זה יהיה בלתי הולם אם אירן תצטרף לקואליציה שמבקשת להילחם בארגון הטרור דאעש - כך דווח ב-BBC. קרי טען כי הוא בטוח שארצות הברית יכולה לבנות קואליציה בינלאומית רחבה של מדינות אירופאיות וערביות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם אירן וגם ארצות הברית הציעו סיוע צבאי לממשל העירקי הנלחם בארגון הטרור הרצחני, אלא שארצות הברית נמצאת בעימות מול אירן על תכנית הגרעין שלה ועל המדיניות שלה מול סוריה.

עשר מדינות ערביות כבר הסכימו לסייע לארצות הברית במלחמתה נגד דאעש, כך שעל פי ה-CIA, הצבא המשולב נגד דאעש עשוי לכלול כ-31 אלף לוחמים. גם צרפת הציעה את תמיכתה בפעולה הצבאית, כחלק מהקואליציה שהוקמה על ידי וושינגטון.

לא יצטרף ללחימה? רוחאני (AP)

ישראל: "נפעל בירדן אם דאעש יגיע לשם"

ובעוד אירן הולכת ומתרחקת מהקואליציה, מסתמן כי דווקא ישראל עשויה להצטרף למערכה: בירושלים הבהירו באחרונה לממשל האמריקני בוושינגטון כי אם ארגון הטרור הרצחני יחליט לפעול בתוך ירדן, ישראל תפעל בשטח בכל האמצעים העומדים לרשותה.

עוד קודם לכן, שיבחה ישראל את נשיא ארצות הברית ברק אובמה על מהלכיו נגד דאעש. "התקיפות האוויריות של האמריקנים כבר מסייעות בשטח לכוחות של הכורדים לתפוס מעוזים שדאעש השתלט עליהם", אמר גורם מדיני בכיר לחדשות 2.

הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארצות הברית עוסק רבות בעניין הזה, אם כי השר לענייני אסטרטגיה, הד"ר יובל שטייניץ, אומר כי אסור שהמלחמה בדאעש תביא להזנחת הטיפול בעניין האירני כפי שהיה עם בוש שטיפל בעירק ולא באירן.