פיסטוריוס יוכל לשוב ולייצג את ארצו בתחרויות בינלאומיות

על אף הרשעתו של "בלייד ראנר" בהריגת בת זוגו, יוכל האצן המפורסם להמשיך ולהתחרות - כך מסר דובר הוועדה הפאראלימפית. במקביל, נשמעו הערכות כי כלל לא בטוח שפיסטוריוס יעמוד בפני עונש מאסר בפועל למרות ההרשעה החמורה

פיסטוריוס ובת זוגו, ארכיון (רויטרס)

דובר הוועדה הפאראלימפית הודיע היום (שישי) כי האצן אוסקר פיסטוריוס, שהורשע בהריגת בת זוגו, יוכל על אף ההרשעה להמשיך ולהתחרות בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדובר, קרייג ספנס, הוסיף כי "אם ייגזר עליו עונש מאסר, לא נעמוד בדרכו לאחר שיסיים לרצות אותו". עם זאת, לדברי ספנס, השתתפותו של פיסטוריוס באירועי ספורט עתידיים תלויה ברצונה של הוועדה הפאראלימפית בדרום אפריקה שייצג אותה.

במקביל, נשמעו הערכות כי ייתכן שפיסטוריוס לא עומד כלל בפני עונש מאסר בפועל, למרות הרשעתו - כך דווח למשל בסוכנות הידיעות בלומברג. עונשו עשוי לנוע בין קנס כספי לבין עשר שנות מאסר בפועל. אך כיוון שלא קיים עונש מינימום, עשוי בית המשפט להקל מאוד בעונשו, בהתאם לנסיבות המקרה הספציפיות.

פיסטוריוס בבית המשפט (רויטרס)

ביהמ"ש הרשיע היום את פיסטוריוס בהריגת בת זוגו, ובסעיף אחד מתוך שלושה של החזקת נשק. "הנאשם פעל ברשלנות כשירה לעבר תא השירותים כשידע שיש מישהו מאחורי הדלת", קבעה השופטת. עם זאת, שוחרר האצן קטוע הרגליים בערבות עד להקראת גזר דינו ב-13 באוקטובר.

השופטת, שרק אתמול זיכתה את האצן מאשמת הרצח קבעה כי "אדם אחראי היה חוזה את התוצאות של הירי - שמי שנמצא מאחורי הדלת יכול להיהרג". העונש המקסימלי להרשעה מסוג זה, המקבילה לגרימת מוות ברשלנות, עלול להיות עד 15 שנים, אך גזר הדין לא צפוי להימסר היום אלא בשבועות הקרובים.

פיסטוריוס, שאיבד את שתי רגליו בגיל 11 חודשים, התפרסם כאשר השתתף, למרות המגבלות, באולימפיאדת לונדון ב-2012 ורץ על להבים מיוחדים. כחצי שנה לאחר האולימפיאדה, בפברואר 2013, נורתה למוות חברתו לחיים של פיסטוריוס, בחדר השירותים בביתם של השניים. האצן נעצר זמן קצר לאחר מכן, ונאבק מאז ועד היום להוכיח את חפותו. לאורך משפטו טען כי סבר שפורץ חדר לביתו ולכן ירה ארבעה כדורים לעבר דלת המקלחת - ירי שהביא למותה המיידי של ריבה סטינקאמפ.

משפטו של פיסטוריוס נמשך זמן רב, והוא לווה בדמעות ובעדויות קשות בעד ונגד האצן. במהלך הדיונים בבית המשפט, שהועברו בשידור ישיר לכל בית בדרום אפריקה, פרץ פיסטוריוס לא פעם בבכי כשתיאר את שאירע באותו יום. בשל מצבו הנפשי של האצן, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו. לטענת התביעה, מדובר בהצגה גדולה, אך לדברי סנגוריו של פיסטוריוס לא ניתן לזייף פוסט-טראומה בצורה חריפה שכזו. "אני לוקח את האשמה על שלקחתי את חייה", סיפר בעבר על דוכן בית המשפט.