חשש מדאעש: אוסטרליה העלתה כוננות

ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) ממשיך להטיל את אימתו על העולם: אוסטרליה העלתה הבוקר כוננות מחשש שפעילי הארגון ינסו לבצע פיגוע בתחומה. "אין לנו מודיעין מדויק, אנחנו יודעים על אנשים עם יכולת וכוונה", אמר רה"מ אבוט

ממשלת אוסטרליה העלאת את רמת הכוננות לפיגוע טרור בתחומי המדינה לדרגה אחת לפני הדרגה הגבוהה ביותר - זאת בעקבות המספר הגדול של אזרחים אוסטרלים שהצטרפו בחודשים האחרונים לדאעש ולוחמים בשורות המדינה האסלאמית בעירק ובסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר ברמה הגבוהה ביותר עליה הוכרז באוסטרליה מאז נכנסה לשימוש מערכת ההתראה הלאומית במדינה בשנת 2003, דבר המצביע על החשש מפני ארגון הטרור הרצחני, שבו פועלים על פי ארגוני ביון שונים אלפים בעלי אזרחות של מדינות מערביות. עם זאת, ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט טען הבוקר כי לא ידוע על איום ספציפי.

משטרת אוסטרליה נערכת, ארכיון (רויטרס)

"העלאת הכוננות לא מצביעה על כך שפעולת טרור קרובה", טען ראש הממשלה במסיבת עיתונאים שקיים בבירה קנברה ונועדה להרגיע את תושבי המדינה. "אין לנו מודיעין מדויק על כוונות כאלו. מה שכן יש לנו זה מידע שיש אנשים שיש להם כוונה ויכולת לתכנן התקפות כאן באוסטרליה, סוכנויות הביטחון שלנו העלו את רמת האיום בהסתמך על הצטברות של אינדקציות".

מוקדם יותר השבוע הזהירה סוכנות הביון האוסטרלית שאיומי הטרור מבית גברו משמעותית בשנה האחרונה וכי העלאת הכוננות על כל הנובע מכך היא בגדר אמצעי ביטחון הכרחי. החשש במדינה מצטרף לזה של מדינות נוספות בעיקר באירופה, זאת בעקבות מידע שפעילי הארגון בעלי האזרחות המקומית מתכוונים לשוב ולבצע פעולות טרור במדינות האם.

"האזרחים הללו מהווים סכנה משום שאם הם יחזרו הבית הם יגיעו מאומנים ועם פוטנציאל גבוהה לפעול", אמר ראש ארגון הביון האוסטרלי דיוויד אירווינג לכלי התקשורת במדינה. על פי גורמי ביטחון נוספים, לפחות 60 אוסטרלים לוחמים עם המדינה האסלאמית, ולפחות 100 נוספים פועלים על מנת להנחות את הפעילים.

מספר הלוחמים גדל, ארכיון (רויטרס)

ולצד קשייה של ארצות הברית לגבש קואליציה בינלאומית נרחבת למלחמה נגד דאעש, מידע מודיעיני חדש חושף שארגון הטרור האסלאמי הקיצוני נמצא בתנופת גיוס וכי הלוחמים בשורותיו מגיעים מיותר מ-80 מדינות שונות בעולם.

סוכנות הביון האמריקנית CIA מעריכה כי מספר לוחמי דאעש בסוריה ובעירק עשוי להיות גבוה פי שלושה מההערכות הקודמות. על פי גורם בכיר ביטחוני בארה"ב, מספר לוחמי דאעש נע בין 20 אלף ל-31,500 וזאת בניגוד להערכה הקודמת שקבעה כי מספר הלוחמים הוא כעשרת אלפים בלבד.

"המספר החדש שבו אנחנו נוקבים משקף גידול משמעותי במספר לוחמי דאעש בשל גיוס נרחב מאז חודש יוני האחרון", אמר הגורם. לדבריו, הסיבה לגידול במספר הלוחמים נובע מהצלחות הארגון בשדה הקרב.