ארה"ב זוכרת: 13 שנה למתקפת הטרור

לפנות בוקר הזכיר הנשיא אובמה לאמריקנים כי איום הטרור עדיין לא חלף, ושעות לאחר מכן מרכינה ארצות הברית את ראשה ומציינת 13 שנים למתקפת הטרור ב-11 בספטמבר – מתקפה שגבתה את חייהם של כ-3,000 בני אדם

ארה"ב מרכינה ראש (רויטרס)

ארצות הברית זוכרת את נפגעי מתקפת הטרור: בחוף המזרחי של המדינה מציינים היום (חמישי) 13 שנים למתקפה שגבתה את חייהם של 2,977 בני אדם. בטקסים שייערכו בניו יורק, וושינגטון ופנסילבניה יוקראו שומרו הקורבנות. השנה ייערכו טקסי הזיכרון על רקע התזכורת של הנשיא אובמה על כך שאיום הטרור עדיין לא חלף. את הטקס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתם (בני המשפחה) נותנים בי תקווה , בדורות הבאים אמריקנים ודרך החיים האמריקנית עדיין תהיה כאן ברחובות הערים, ערכי החירות שהיו נכונים אז - ארצם של החופשיים, מדינתם של האמיצים. מותם של בנכם מהדהד - אמריקה תמיד תהיה אמריקה", אמר הנשיא אובמה בטקס בפנטגון, משרד ההגנה האמריקני אליו רוסק מטוס בבוקר אותו יום שלישי. ‎

הטקסים נפתחו בדקת דומיה שתוזמנה לשעה שבה פגע המטוס הראשון באחד משני מגדלי התאומים במנהטן. השנה בפעם הראשונה ייפתח לקהל מוזיאון הזיכרון לאירועי ה-11 בספטמבר. המוזיאון, שהוקם במקום שבו ניצב מרכז הסחר העולמי, מציג חפצים, תמונות וזיכרונות של קורבנות האירוע. עד כה הספיקו לבקר במקום כבר יותר ממליון בני אדם.

על קו הרקיע של מנהטן כבר בולט מגדל חדש במרכז הסחר העולמי. גובהו 541 מטרים ועד השנה הבאה הוא כבר יאוכלס. חלק מבני משפחותיהם של קורבנות מתקפת הטרור לא ממש מרוצים מהאטרקציות שהמקום מושך אליו. "במקום מקום שקט של זיכרון, ילדים רצים כאן", אומרת ננסי ני, שאחיה הכבאי ניסה לחלץ לכודים מהמבנה. "אנשים שוכחים שזה בעצם בית קברות. לעולם לא אצלם למשל תמונת סלפי במוזיאון השואה".

מנגד, עבור חלק מבני המשפחות ההנצחה הזאת דווקא מקלה במעט על הכאב. "כשראיתי את המגדל, הלב שלי שר", אומרת דבורה ברלינגיים, אחותו של טייס המטוס שהתרסק לתוך הפנטגון בוושינגטון. "זה סמלי עבורנו. אני רוצה לראות כאן יותר בתים, אני רוצה לראות את המקום הזה חי ושוקק".