דיווח: שבויי האו"ם בסוריה שוחררו

ג'בהת אל נוסרה, ארגון האופוזיציה הג'יהאדיסטי בסוריה, שחרר כפי שהבטיח את אנשי האו"ם מפיג'י שנלכדו לפני כשבועיים בגולן. כמה שעות לאחר מכן הפקחים הגיעו למעבר הגבול בקונייטרה. עפ"י הדיווחים, הפקחים יעברו בשעות הקרובות את הגבול לישראל. הלילה פרסם הארגון תיעוד בו נראים החיילים שלמים ובריאים

סוף טוב בפרשת פקחי האו"ם שנשבו: על פי דיווחים מרמת הגולםן, רכבים שעליהם עשרות משקיפי האו"ם מפיג'י שנשבו על ידי ארגון הג'יהאד,שוחררו והגיעו לכיוון מעבר הגבול עם ישראל בקונייטרה שבגולן. רשת אל ג'זירה וסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו שארגון ג'בהת אל-נוסרה שחרר את משקיפי האו"ם מפיג'י, שנשבו לפני כשבועיים בגולן הסורי. כמה שעות לאחר שחרורם הפקחים הגיעו למעבר הגבול בקונייטרה והם ממתינים, על פי הדיווח לעבור לשטחה של ישראל. לדברי הרשת ארגון המורדים עמד במילתו ולא פגע במשקיפים הזרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הלילה פורסם סרטון בו נראים 45 חיילי האו"ם, כשהם בריאים ושלמים, ואחד מהם אף דיבר אל המצלמה. במדינת האיים הביעו הבוקר שמחה ממצבם של הפקחים כפי שתועדו בסרטון, והעריכו כי הפקחים שנראו "בריאים ושלמים" צפויים לשוב לארצם בימים הקרובים. בסרטון, שאורכו 15 דקות, נראים שני גברים המדברים ביניהם בערבית, בשעה שברקע נראים החיילים מפיג'י יושבים שלובי רגליים. לקראת סוף הסרטון, מדבר אחד החיילים באנגלית, מציין את תאריך הצילום ואומר "היום ה-9 בספמטבר וזה יום משמח מאוד".

החייל ציין כי הוא חש שמחה מכיוון שנאמר לחיילים שבקרוב הם ישוחררו, כפי שדווח בימים האחרונים. לדבריו, כל החיילים "בחיים, בריאים ושלמים", וזוכים לטיפול מוצלח מצד לוחמי ג'בהת אל-נוסרה. דוברת ממשלת פיג'י, שרון סמית'-ג'ונס, אמרה כי אכן מדובר בפקחים שנשבו, וזיהתה את פניו של החייל שדיבר בסרטון.

אתמול אמר מפקד צבא פיג'י כי הוא צופה ש-45 אזרחי ארצו המשמשים כפקחי שלום ברמת הגולן ונחטפו על ידי המורדים בסוריה ישוחררו בתוך ימים ספורים. "ארגון אל-נוסרה אישר לאו"ם שהחיילים מפיג'י ישוחררו בימים הקרובים", אמר מפקד צבא פיג'י הגנרל מוססה טיקוטוגה במסיבת עיתונאים בבירת פיג'י, סובה.

אחד החיילים בסרטון שנחשף

הקרבות בגולן הובילו לנפגעים גם בישראל

פיג'י, מדינת איים באוקיינוס השקט, היא אחת המדינות שאזרחיה התגייסו לכוח השלום בגולן, כוח שלא נאלץ להתמודד עם לחימה במשך כמעט ארבעה עשורים, עד לפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה.

הפקחים נחטפו בצידו הסורי של רמת הגולן לפני כשלושה שבועות בידי ארגון מורדים קיצוני המסונף לאל קעידה, שהצליח לכבוש חלקים מהגולן מידי הצבא הסורי. זליגת הירי לישראל הובילה לנפגע קל אחד בצידו הישראלי של הגבול.

בגבול שבין ישראל לסוריה מוצב דרך קבע כוח או"ם כחלק מהסכמי הפסקת האש שנחתמו עם סיום מלחמת יום הכיפורים, ב-1974. למרות השחרור הצפוי של הפקחים, בישראל חוששים כי כוח האו"ם בגולן ידולל ויהיה לא אפקטיבי, ועל אזור החיץ ישתלטו גורמים עוינים מקרב המורדים.