הכרעת הדין של אוסקר פיסטוריוס: "אין מספיק ראיות לרצח מכוון"

דרמה במשפטו של האצן הדרום אפריקני שהואשם ברצח חברתו: השופטת קבעה כי אין די ראיות להרשיעו ברצח. כעת מתמקד הדיון בביהמ"ש בשאלה האם הוא יורשע בהריגה. בית המשפט לא חסך ביקורת מפסטוריוס ואף קבע שהוא התנהג ברשלנות. הדיון על ההכרעה יימשך מחר

יום הדין של פיסטוריוס: בית המשפט העליון בפרטוריה שבדרום אפריקה קבע היום (חמישי) כי לא ניתן להרשיע את האצן אוסקר פיסטוריוס, המכונה "הבלייד ראנר", ברצח בכוונה תחילה של חברתו, הדוגמנית ריבה סטיינקמפ - זאת בשל חוסר בראיות. יחד עם זאת עדיין ייתכן כי הוא יורשע בהריגה, אחרי שהשופטת מתחה עליו ביקורת קשה, דחתה את טענות ההגנה ואמרה שפסטוריוס התנהג ברשלנות . את הדיון המכריע העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השוטפת ת'וקוזילה מאסיפה פתחה את הדיון בהקראת סעיפי האישום נגד פיסטוריוס ובהתייחסות לטענות של צוות ההגנה. בזמן הקראת הסעיפים פרץ פיסטוריוס בבכי. השופטת ציינה בדבריה כי הטענה, לפיה המשטרה השתילה ראיות והסירה פריטים מזירת הפשע היא טענה "חיוורת עד לא משמעותית". יחד עם זאת קבעה, כי המדינה לא הצליחה להוכיח רצח בכוונה תחילה. לאחר מכן, התייחסה השופטת לעדים ואמרה כי חלקם "התקשו להפריד בין העובדות לבין מה ששמעו מהתקשורת".

"זה מוזר שאיש לא שמע את פיסטוריוס צועק", הוסיפה השופטת והעריכה שהצעקות של האצן, שנועדו לדבריו להרתיע את הפורץ - נשמעו רק לאחר היריות. "הצעקות היחידות שנשמעו הם של הנאשם, אני לא מבינה מדוע פיסטוריוס צעק", תהתה. בנוסף, מתחה השופטת ביקורת על עדותו של "הבליינד ראנר" וטענה כי הוא היה "עד גרוע מאוד" שהתחמק מלענות על שאלות, ואף דחתה את הטענה שהיה לא שפוי בזמן הירי.

פיסטוריוס וחברתו, 2013 (רויטרס)

השופטת ת'וקוזילה מאסיפה בת ה-66 מהווה למעשה סמל להתקדמות של דרום אפריקה כ-20 שנים לאחר נפילת משטר האפרטהייד. מאסיפה היא השופטת השחורה השנייה בלבד בתולדות המדינה והיא זו שתחרוץ את גורלו של גבר לבן, מבוסס ועשיר בעל מעמד עולמי. מומחים במדינה טענו לפני הכרעת הדין כי "השאלה היא האם הוא פעל כבעל נשק אחראי, ואני חושב שהתשובה לכך היא לא", טען פרופסור ג'יימס גרנט מאוניברסיטת יוהנסבורג.

איבד את רגליו כתינוק והפך לאתלט מפורסם

פיסטוריוס, שאיבד את שתי רגליו בגיל 11 חודשים, התפרסם כאשר השתתף באולימפיאדת לונדון ב-2012 ורץ על להבים מיוחדים. כחצי שנה לאחר האולימפיאדה, בפברואר 2013, נורתה למוות חברתו לחיים של פיסטוריוס, הדוגמנית ריבה סטיינקמפ, בחדר השירותים בביתם של השניים.

האצן נעצר זמן קצר לאחר מכן, ונאבק להוכיח כי לא רצח את חברתו הדוגמנית. לאורך משפטו טען האצן הפראלימפי כי סבר שפורץ חדר לביתו ולכן ירה ארבעה כדורים לעבר דלת המקלחת - ירי שהביא למותה המיידי של סטיינקאמפ.

המשפט שודר מדי יום בטלוויזיה

משפטו של פיסטוריוס נמשך 41 יום, שהיו מלאים בדמעות ובעדויות קשות בעד ונגד האצן. במהלך הדיונים בבית המשפט, שהועברו בשידור ישיר לכל בית בדרום אפריקה, פרץ פיסטוריוס לא פעם בבכי כשתיאר את שאירע באותו יום.

בשל מצבו הנפשי של האצן, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו. לטענת התביעה, מדובר בהצגה גדולה אך לדברי סנגוריו של פיסטוריוס לא ניתן לזייף פוסט-טראומה בצורה חריפה שכזו. "אני לוקח את האשמה על שלקחתי את חייה", סיפר על דוכן בית המשפט.