אובמה: "לא נתקוף קרקעית את דאעש"

נשיא ארה"ב ברק אובמה פירט את טקטיקת התקיפה נגד ארגון הטרור הקיצוני. לדבריו, ארה"ב תשלח יועצים בלבד לעירק אך לא תבוצע תקיפה קרקעית של כוחות אמריקנים. "נצוד את אלו המאיימים על ארה"ב לא משנה איפה הם", הוסיף

תכנית המתקפה של אובמה - מהאוויר בלבד: לאחר ימים רבים של הערכות ושמועות, נשיא ארה"ב פירט הלילה (חמישי) כיצד יפעל במלחמה נגד ארגון הטרור האסלמי דאעש. "נצוד את אלו המאיימים על ארה"ב לא משנה איפה הם", אמר הנשיא בנאום שנשא בפני האומה האמריקנית, אך ציין כי חיילים אמריקנים לא ישובו לבוץ העירקי, והודיע כי התקיפות האמריקניות יבוצעו מהאוויר בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא אהסס לפעול נגד ארגון המדינה האסלאמית - גם בסוריה וגם בעירק. זה עיקרון מנחה של הנשיאות שלי: אם אתה מאיים על אמריקה, לא תמצא מקלט בטוח. לוקח זמן להילחם בסרטן כמו דאעש", הוסיף אובמה. "הארגון הזה אינו דומה לארגוני טרור אחרים באכזריותו - הוא הורג נשים, ילדים ולא מעורבים ללא הבחנה וגם רצח באופן ברברי שני עיתונאים אמריקנים".

בהמשך נאומו דיבר אובמה על הצורך באימון וחימוש הכוחות העירקיים והכורדים, אך הבהיר כי המאמץ נגד דאעש "יהיה שונה מהמלחמות בעירק ואפגניסטן" מכיוון שהפגיעה בארגון תתבצע מהאוויר ובאמצעות סיוע לכוחות הלוחמים באזור. "אני מבין את החשש הרב שקיים בציבור מפני הארגון, אך מאז שהתחלנו לתקוף בעירק הותקפו יותר מ-150 מטרות ועד עכשיו כבר פגענו ביכולות ארגון", טען.

כמו כן הודיע הנשיא האמריקני שיפעל לקבלת תמיכה מהקונגרס, "כי אני מאמין שאנחנו הכי חזקים כאומה כשהנשיא והקונגרס פועלים יחד". בנאומו הודיע נשיא ארה"ב על תכנית שתכלול ארבעה שלבים בדרך להבסת דאעש: "בשלב הראשון נגבש קואליציה בינלאומית שתילחם נגד ארגון הטרור", ציין אובמה. "בנוסף, יישלחו לעירק 475 יועצים נוספים במטרה לסייע לחיילים העירקים הנלחמים נגד ה'מדינה האסלאמית' בקרקע".

השלב השלישי של תכנית אובמה כולל המשך שימוש באמצעי מודיעין כדי להשיג מידע על חברי הארגון ולתקוף אותם בכל העולם, ולבסוף הדגיש הנשיא האמריקני כי ארה"ב תמשיך לספק סיוע הומניטרי לכל אלו הזקוקים לו.

חיילים אמריקנים לא ידרכו על אדמת עירק (אימג'בנק - gettyimages)

אמש פנה אובמה לסעודיה כדי לצרפה לקואליציה

האופוזיציה בסוריה בירכה על נאום אובמה, בו הצהיר כי ימשיך לפעול נגד ארגון דאעש. "אנו מוכנים ורוצים לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית", הצהיר נשיא האופוזיציה האדי אל-בחרה, שהדגיש כי יש "להביס את דאעש ולהסיר את שלטון העריצות של אסד".

במסגרת המאמצים לגבש קואליציה בינלאומית, שוחח אמש אובמה עם עבדאללה מלך ערב הסעודית, שבארצו תתקיים היום פגישה אזורית של מנהיגים מובילים שידונו באיומים שמציב הארגון האכזרי. בשלב זה נראה שישראל לא תשתלב בכל קואליציה שתתגבש - אבל תספק מודיעין לבנות בריתה.

עוד קודם לכן הגיע מזכיר המדינה האמריקני לעירק, שם נפגש עם הממשלה החדשה במטרה לגייס אותה למאבק. קרי הדגיש כי הקהילה הבינלאומית לא תוכל לשבת ללא מעשה בזמן שארגון הטרור הקיצוני מתעצם. "לכולנו יש אינטרס ברור בתמיכה בממשל החדש בעירק בצומת המרכזית הזו", הדגיש קרי.

מחבלי דאעש. ארכיון (רויטרס)

בינתיים, גם בישראל נערכים להתמודדות עם האיום החדש. ראש הממשלה נתניהו כינס אתמול אחר הצהריים דיון מיוחד במשרדו בנוגע למדינה האסלאמית, שבמהלכו הוחלט להגביר את פעולות האכיפה נגד הארגון בישראל. לדיון המצומצם זומנו השר לביטחון פנים אהרונוביץ', שרת המשפטים לבני, מפכ"ל המשטרה דנינו, היועמ"ש וינשטיין ונציגים מטעם השב"כ ומערכת הביטחון.

על פי ההחלטות שהתקבלו בדיון, המשטרה תגביר את אכיפתה בכל הקשור לפעולות הזדהות עם ארגוני הטרור הקיצוניים, כמו הנפת דגלים והכרזות תמיכה. כמו כן, יוגבר הפיקוח אחר הפעילות של ארגוני האסלאם הקיצוניים באתרי האינטרנט השונים והכוונה היא בעיקר לפעולות הסתה והדרכה ברשת.

נתניהו. ערך דיון מיוחד (רויטרס)

שרת המשפטים לבני אמרה מאוחר יותר כי בכוונתה להפיץ חוק נגד דאעש, שיאפשר למדינה להעמיד לדין כל אזרח ישראלי שייקח חלק בארגון טרור מזוין עם אידיאולוגיה אסלאמית קנאית. "זה מה שצריך לעשות כדי להתגונן מפני טרור. זה מה שכל מדינה מערבית עושה היום. טרור לא ייכנס אלינו הביתה", הדגישה השרה בכנס של התנועה.

לדבריה, "ישראל צריכה לפתוח בתהליך מדיני עם הרשות הפלסטינית כדי לייצר ציר חזק עם מדינות ערביות שהטרור הזה הוא אויב משותף. התהליך המדיני יעזור לנו להילחם בטרור שכולם מפחדים מפניו. מי שלא רוצה לפתור את הסכסוך הוא זה שיביא אותנו בסוף לסכסוך דמים עם עורפי ראשים".