הנשיא אובמה צפוי להכריז מלחמה על דאעש

העולם יעצור הלילה את נשימתו, כשהנשיא האמריקני יפשיל שרוולים ויציג את האסטרטגיה שבה יפעל מול המדינה האסלאמית. הוא יכריז על הקמת קואליציה שתצא למלחמת חורמה בארגון הטרור. את הנאום העברנו בשידור חי

ברק אובמה. ארכיון (רויטרס)

הנשיא האמריקני ברק אובמה הכריז מלחמה על המדינה האסלאמית (דאעש) בנאום שנשא ופרוש בפני הקהילה הבינלאומית את תוכניתו למאבק בארגון שאותו מכנה הממשל "התגלמות הרשע על פני האדמה". בין המטרות העיקריות של מנהיג העולם החופשי - גיבוש קואליציה שתפעל במשותף בטרור האסלאמי הקיצוני, שמתפשט בעולם במהירות מבהילה. את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא האמריקני שזכה לביקורת לאחר שבמסיבת עיתונאים טען כי אין לו עדיין "אסטרטגיית פעולה" נגד ארגון הטרור, צפוי להציג עמדה שאינה הססנית, להפשיל שרוולים ולפעול במהירות ובנחישות נגד המדינה האסלאמית. בינתיים ממשיכים לוחמי הארגון להטיל את אימתם על אזורים שלמים בעירק ובסוריה, כשעל הכוונת התרחבות גם למדינות ערביות נוספות באזור.

קרי במסוק בעירק, היום (רויטרס)

במסגרת המאמצים לגבש קואליציה בינלאומית, שוחח אמש אובמה עם עבדאללה מלך ערב הסעודית, שבארצו תתקיים היום פגישה אזורית של מנהיגים מובילים שידונו באיומים שמציב הארגון האכזרי. בשלב זה נראה שישראל לא תשתלב בכל קואליציה שתתגבש - אבל תספק מודיעין לבנות בריתה.

עוד קודם לכן הגיע מזכיר המדינה האמריקני לעירק, שם נפגש עם הממשלה החדשה במטרה לגייס אותה למאבק. קרי הדגיש כי הקהילה הבינלאומית לא תוכל לשבת ללא מעשה בזמן שארגון הטרור הקיצוני מתעצם. "לכולנו יש אינטרס ברור בתמיכה בממשל החדש בעירק בצומת המרכזית הזו", הדגיש קרי.

האיום מתפשט, ארכיון (רויטרס)

בינתיים, גם בישראל נערכים להתמודדות עם האיום החדש. ראש הממשלה נתניהו כינס אתמול אחר הצהריים דיון מיוחד במשרדו בנוגע למדינה האסלאמית, שבמהלכו הוחלט להגביר את פעולות האכיפה נגד הארגון בישראל. לדיון המצומצם זומנו השר לביטחון פנים אהרונוביץ', שרת המשפטים לבני, מפכ"ל המשטרה דנינו, היועמ"ש וינשטיין ונציגים מטעם השב"כ ומערכת הביטחון.

על פי ההחלטות שהתקבלו בדיון, המשטרה תגביר את אכיפתה בכל הקשור לפעולות הזדהות עם ארגוני הטרור הקיצוניים, כמו הנפת דגלים והכרזות תמיכה. כמו כן, יוגבר הפיקוח אחר הפעילות של ארגוני האסלאם הקיצוניים באתרי האינטרנט השונים והכוונה היא בעיקר לפעולות הסתה והדרכה ברשת.

דיון מיוחד, נתניהו (רויטרס)

שרת המשפטים לבני אמרה מאוחר יותר כי בכוונתה להפיץ חוק נגד דאעש, שיאפשר למדינה להעמיד לדין כל אזרח ישראלי שייקח חלק בארגון טרור מזוין עם אידיאולוגיה אסלאמית קנאית. "זה מה שצריך לעשות כדי להתגונן מפני טרור. זה מה שכל מדינה מערבית עושה היום. טרור לא ייכנס אלינו הביתה", הדגישה השרה בכנס של התנועה.

לדבריה, "ישראל צריכה לפתוח בתהליך מדיני עם הרשות הפלסטינית כדי לייצר ציר חזק עם מדינות ערביות שהטרור הזה הוא אויב משותף. התהליך המדיני יעזור לנו להילחם בטרור שכולם מפחדים מפניו. מי שלא רוצה לפתור את הסכסוך הוא זה שיביא אותנו בסוף לסכסוך דמים עם עורפי ראשים".