"יש לי הסמכות להשמיד את דאעש"

לקראת נאומו הלילה, נפגש נשיא ארה"ב אובמה עם מנהיגי שתי המפלגות בקונגרס והדגיש בפניהם כי הפעם – בניגוד לשנה שעברה – אין בכוונתו לבקש את אישורם כדי לפעול צבאית נגד דאעש. "יש לי את הסמכות החוקית לפעול כדי להשמיד את דאעש", אמר בבית הלבן

בלי הקונגרס. הנשיא אובמה (רויטרס)

על סף מערכה בינלאומית נגד דאעש? נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר לפנות בוקר (רביעי) למנהיגי הקונגרס כי יש לו את הסמכות לחסל את ארגון הטרור. אובמה הדגיש כי בניגוד למצב לאחר התקיפה הכימית שביצע אסד בדמשק, הפעם לא יבקש את אישור הקונגרס לנקוט בפעולה צבאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא נפגש אמש בבית הלבן עם המנהיגים הרפובליקניים והדמוקרטים בבית הנבחרים ובסנאט האמריקני, לקראת הנאום שהוא אמור לשאת הלילה (רביעי) לאומה האמריקנית, בו יציג אובמה את מהלכי ארה"ב נגד ארגון דאעש. הארגון לא רק מטיל אימה על מיליוני אזרחים בעירק ובסוריה אלא גם ממוטט את הניסיון לייצב את עירק אחרי נסיגת ארה"ב מהמדינה, ובכך מביך את הנשיא אובמה שהנסיגה מעירק הייתה אחת מפעולות המפתח שלו כנשיא ארה"ב.

"הוא פרש את אמונתו כי האומה חזקה יותר והמאמצים שלנו אפקטיביים יותר כשהנשיא והקונגרס עובדים ביחד כדי להילחם באיומים על הביטחון הלאומי, כמו בדאעש", אמר הלילה דובר הבית הלבן בוושינגטון.

החוקה קובעת: הנשיא הוא המפקד העליון

דאעש מכה בעירק, החודש
בקיץ שעבר, אחרי המתקפה הכימית של משטר אסד שהרגה למעלה מאלף אזרחים בפרברי דמשק, ארה"ב התכוונה לבצע פעולה צבאית בסוריה אך נסוגה ברגע האחרון, כשהנשיא אובמה טען כי הוא יבצע פעולה שכזאת רק לאחר אישור הקונגרס, וספג קיתונות של בוז מהימין האמריקני על הססנותו וחוסר רצונו לפעול. בהמשך, כידוע, לא היה צורך בפעולה כי סוריה התפרקה מהנשק הכימי שברשותה.

החוקה האמריקנית קובעת כי נשיא ארה"ב הוא המפקד העליון של הצבא האמריקני, והוא יכול לשלוח את הצבא לפעולות נרחבות ללא צורך חוקי לאשר את הפעולות בקבינט האמריקני או בקונגרס. עם זאת, על מנת להכריז מלחמה חייב הנשיא האמריקני את אישור הקונגרס.