דיווח: המערב ומדינות ערב בפסגת חירום נגד דאעש ב-11 בספטמבר

מקורות בסעודיה טוענים כי התאריך רק מקרי, אבל במועד זה יתכנסו במדינה שרי חוץ ממדינות המפרץ, לבנון, ירדן וגם - בריטניה, צרפת וארה"ב. המטרה: למצוא דרך להילחם בארגוני הטרור, ובראשם דאעש‎

נערכים למאבק. דאעש

ביום חמישי הקרוב, ה-11 בספטמבר, תתכנס בעיר החוף הסעודית ג'דה פסגה בינלאומית למאבק בארגון הטרור האסלאמי דאעש - כך סיפרו היום (שלישי) מקורות יודעי דבר בסעודיה לעיתון "אל-וטן". לפי הדיווח, לוועידה יגיע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וככל הנראה גם בריטניה וצרפת. כמו כן, ייקחו בה חלק מדינות המפרץ הפרסי ושרי החוץ של לבנון וירדן, שתיים מהמדינות המאויימות באופן ישיר על ידי הארגון. ומי לא הוזמנה? אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטרת הוועידה, לדברי המקורות הסעודיים, תהיה לגבש אסטרטגיה משותפת למאבק בטרור בכלל, ובדאעש בפרט במישור הצבאי ובמישור המדיני - זאת בעקבות תכנית הפעולה שעליה יודיע מחר נשיא ארה"ב ברק אובמה. התאריך הסימבולי של הכינוס, יום השנה לפיגוע במגדלי התאומים בארה"ב, נבחר במקרה, אומרים המקורות בסעודיה.

המקורות בסעודיה הדגישו כי אבן היסוד לפתרון כולל של בעיית דאעש צריכה להיות פתרון כולל של המשבר בסוריה. "מה הטעם לחסל את דאעש בעיראק בלי לעקור את הבעיה מהיסוד בסוריה?", טענו. "כל זמן שהמצב שם נותר ללא שינוי והמשטר מתעקש לא להיענות לדרישות העם, ימות דאעש אחד ויוולד דאעש אחר".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יגיע היום למזרח התיכון במטרה להרחיב את הקואליציה שתילחם נגד ארגון הטרור האסלאמי. הקואליציה האזורית נועדה ליצור כוח שיילחם בארגון מתוך הסביבה הסמוכה אליו ויתלווה אל כוחות נאט"ו, הממוקמים במדינות רחוקות יותר.

בשבוע שעבר נערכה פגישה בנאט"ו שאחריה הודיע שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל על הקמת "קואליציית ליבה" שתילחם בארגון הטרור. המדינות שכבר הודיעו שייקחו חלק בקואליציה הן: אוסטרליה, בריטניה, קנדה, דנמרק, צרפת, גרמניה, איטליה, פולין, טורקיה וארה"ב.

עם זאת, מבין המדינות שהודיעו על הצטרפותן להתארגנות, טורקיה היא היחידה שקרובה מספיק בשביל לבצע תקיפות יעילות נגד דאעש. על כן, ייצא מזכיר המדינה האמריקני למזרח התיכון בשביל לשכנע מדינות נוספות מהאזור להצטרף לברית.

"לעקור את הבעיה מהיסוד" (רויטרס)

כוחות דאעש הגיעו גם ללבנון

אמש נודע כי ארגון דאעש מנסה להרחיב את שליטתו גם ללבנון. בשבועות האחרונים חטף הארגון מספר חיילים לבנונים סמוך לעיירה ערסל, על רצועת הגבול עם סוריה. תיעוד שהועלה לרשת הציג את רגעי החטיפה ולא הותיר מקום לספק - גם בלבנון מבקש דאעש להקים חליפות אסלאמית ולהטיל את אימתו על הלבנונים, כפי שהוא פועל בעירק ובסוריה.

במקביל לדיווחים על התחזקות הארגון בלבנון, אמר אמש דיפלומט מערבי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל סיפקה צילומי לוויין וחומרי מודיעין נוספים לארה"ב לסיוע במאבק נגד דאעש. לדברי הגורם, אחרי "שהפשיטה" ישראל את המידע מסממנים ישראליים, העבירה אותו וושינגטון גם למדינות ערב ולטורקיה.

במשרד הביטחון בישראל לא אישרו, אך גם לא הכחישו כל מעורבות במאמצים הבינלאומיים נגד הארגון הקיצוני. "אנו לא מגיבים על כל סיוע שלנו, או אם יש סיוע כזה במלחמה נגד דאעש", אמר דובר משרד הביטחון.