בכירים בארה"ב: "השמדת דאעש תימשך לפחות 3 שנים"

ביום רביעי צפוי הנשיא אובמה להציג לאומה האמריקנית את תכניתו לגבי המערכה צבאית נגד ארגון הטרור הרצחני. בכירים במדינה חשפו מספר פרטים הנוגעים לתכנון המבצע והתריעו כי הוא יימשך שנים ולא יסתיים עד תום כהונתו של אובמה

"המערכה תימשך לפחות שלוש שנים". פעילי דא (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע כי יבשר לאומה ביום רביעי הקרוב כיצד בכוונתו לטפל בארגון הטרור הרצחני דאעש, אך כבר היום (שני) פורסמו חלק מפרטי תכנית הפעולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכירים בממשל בוושינגטון אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי המערכה נגד דאעש - בחזית העירקית אך גם בסוריה - תימשך לפחות שלוש שנים ותדרוש מאמץ מרוכז, שיימשך ככל הנראה עד תום הקדנציה של אובמה בעוד כשנתיים.

השלב הראשון בתכנית, שכבר נמצא בעיצומו, כלל עד כה כ-145 תקיפות מן האוויר בחודש האחרון בצפון ובמערב עירק, במטרה להגן על המיעוט היזידי באזור ועל כוח אדם אמריקני המוצב בו. השלב הבא, שאמור להתרחש השבוע כאשר תקום ממשלה יציבה יותר במדינה, יהיה אימון וציוד הצבא העירקי והלוחמים הכורדים.

השלב הסופי, והשנוי במחלוקת ביותר, כך על פי הבכירים, יהיה הרס הארגון וכוחותיו בתוך סוריה. שלב זה לא יושלם במהלך הקדנציה של אובמה, לפי ההערכות, ויכול להימשך כשלוש שנים.

ביום רביעי הקרוב צפוי הנשיא אובמה לשאת נאום לאומה, שבו יבקש את תמיכת הציבור האמריקני בפעולה הצבאית הנרחבת במזרח התיכון. עוד יבקש אובמה להרגיע את הציבור בכך שהוא לא נכנס למערכה ממושכת נוספת בעירק. "מה שאני רוצה שאנשים יבינו הוא שאנחנו הולכים לצמצם את הטריטוריה שבשליטתם, ובסופו של דבר נכניע אותם", אמר אובמה בריאיון ל"NBC" ביום ראשון.

מבקש את תמיכת הציבור. אובמה (ap)

"יכולים להרוס את דאעש"

בניגוד למבצעים קודמים של צבא ארצות הברית, במערכה זו לא צפויים להשתתף כוחות רגליים. בנוסף, בשונה מהפעולות בלוב נגד הנשיא קדאפי ב-2011, ארה"ב תשחק תפקיד מרכזי בביסוס הקואליציה שפועלת נגד דאעש.

בשבוע שעבר אמר שר החוץ ג'ון קרי בוועידת נאט"ו בוויילס כי "יש לנו את היכולת להרוס את דאעש. זה עלול לקחת שנה, שנתיים או שלוש, אבל אנחנו נחושים להוציא את זה לפועל".

קרי צפוי להגיע למזרח התיכון כדי לבסס את הקואליציה נגד ארגון הטרור. בנוסף, שר ההגנה צ'ק הייגל יגיע היום לאנקרה כדי לגייס גם את טורקיה למאבק, שכולל בינתיים את ירדן, סעודיה, וככל הנראה גם את איחוד האמירויות.