"המחבל מבריסל תכנן לבצע פיגוע ענק בפריז"

ארבעה עיתונאיים צרפתיים שהוחזקו בשבי על ידי ארגון דאעש, ובין שוביהם היה גם מהדי נמוש – המחבל מבלגיה – סיפרו עם שחרורם כי המחבל תכנן פיגוע גדול ממדים בלב פריז. "המטרה העיקרית שלו הייתה להוציא פיגוע במהלך מצעד יום הבסטיליה ב-14 ביולי", חשפו העיתונאים בעדותם

המחבל ביום הפיגוע בבריסל

המחבל שביצע את הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל לפני כארבעה חודשים בו נהרגו שני ישראלים, תכנן להוציא לפועל פיגוע גדול אף יותר בלב פריז, במהלך חגיגות "יום הבסטיליה" באמצע חודש יולי - כך מדווח העיתון הצרפתי "ליברסיון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיווח על כוונותיו של המחבל מתבסס על מידע שמסרו ארבעה עיתונאיים צרפתיים שהוחזקו בשבי על ידי ארגון דאעש, וזיהו את המחבל מהדי נמוש בין שוביהם. בחקירה הראשונית לאחר שחרורם, סיפרו העיתונאים כי "המטרה העיקרית של נמוש הייתה להוציא פיגוע במהלך מצעד יום הבסטיליה ב-14 ביולי".

על פי ההערכות, נמוש התכוון לפגע בנשיא צרפת או ברמטכ"ל הצבא הצרפתי, הלוקחים חלק מדי שנה במצעד השנתי לציון חגיגות יום העצמאות המקומי לאורך השאנז אליזה המפורסם. העיתונאים סיפרו עוד כי שמעו על תכנוניו של המחבל להוציא פיגוע שיהיה גדול פי חמישה מפיגועים קודמים שידעה צרפת.

המחבל, מהדי נמוש (France2)

"המחבל מבריסל עינה אותי בסוריה"

בשבת האחרונה חשף אחד העיתונאים בראיון למגזין הצרפתי "לה-פוינט", כי הוחזק כבן ערובה על ידי ארגון אסלאמי קיצוני בסוריה וכי אחד משוביו היה מהדי נמוש. העיתונאי הצרפתי ניקולאס הנין סיפר בריאיון כי שהה במשך מספר חודשים יחד עם העיתונאים סטיבן סוטלוף וג'יימס פולי שהוצאו להורג באכזריות על ידי ארגון דאעש. לדבריו, במהלך שהותו בשבי, עינה אותו נמוש באכזריות.

"הוא הסתכל על ידיו, פכר את אצבעותיו כמו מתאגרף ולבש את הכפפות שלו", סיפר העיתונאי על רגעי האימה תחת חסותו של נמוש בסוריה. "הוא אמר לי 'אתה רואה את הכפפות האלה? הבאתי אותן במיוחד כדי להכות אותך, במיוחד בשבילך'".

במקביל לדיווחים הללו, מתגבר באירופה החשש מפני זליגת הטרור האסלאמי לשטח היבשת. על פי הרשויות בצרפת, לפחות 900 בני אדם בעלי אזרחות מקומית נמצאים בסוריה ומשתתפים בקרבות לצד ארגון דאעש - שרומז על כוונתו לפעול נגד מטרות בינלאומיות.